Врховниот суд ја поништи пресудата за „Југ“

Падна пресудата за шверц на мигранти и луксузни возила позната како „Југ“. Еден од најобемните судски процеси Врховниот суд го поништи, дознава А1.

Во средата било испратено решението до Основниот суд 1, со забелешка дека е повредена постапката или посебните истражни мерки преку кои се собирале докази траеле подолго од дозволеното.

Во Основниот суд се шокирани од ваквата одлука, но ќе мора да закажат ново судење во услови кога некои веќе ја издржале затворската казна.

Оттаму тврдат дека имаат доказ за посебните истражни мерки кои, според нив, траеле помалку од шест месеца и повторно ќе ги презентирале на повтореното судење.

Во процесот „Југ“, кој заврши во ноември 2006-та, 26-те обвинети добија 106 години затворска казна за шверц на мигранти и луксузни возила.

Обвинителството во шест месеца, колку што ги следело, ги имаше обвинето дека во девет наврати прошверцувале стотина албански имигранти од Македонија во Грција, но и дека шверцувале крадени џипови во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонската и грчката влада предводени од премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во грчкиот дел на Преспа, во селото Псарадес (Нивици) го потпишаа ...
сите 216 | | | веќе видена

Договорот за името меѓу Македонија и Грција е една од малкуте добри вести за ЕУ во последно време. За конечен успех на решението, и Европа мора да стори ...
сите 178 | | | веќе видена

До крајот на денот времето ќе биде променливо облачно. Ќе дува умерен до засилен северен ветер од северен правец, а долж Повардарието повремено ќе се засилува. ...
сите 333 | | | веќе видена

Главната опозициска партија во Грција „Нова Демократија“ жестоко го критикуваше договорот за решавање на спорот за името, пишува електронското издание на ...
сите 329 | | | веќе видена

За да се истурка месецот едно четири члено семејство треба да има барем 32 418,00 денари ако се водиме според последните пресметки на синдикалната кошничка. ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Врховниот суд ја поништи пресудата за „Југ“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: