Врховниот суд ја поништи пресудата за „Југ“

Падна пресудата за шверц на мигранти и луксузни возила позната како „Југ“. Еден од најобемните судски процеси Врховниот суд го поништи, дознава А1.

Во средата било испратено решението до Основниот суд 1, со забелешка дека е повредена постапката или посебните истражни мерки преку кои се собирале докази траеле подолго од дозволеното.

Во Основниот суд се шокирани од ваквата одлука, но ќе мора да закажат ново судење во услови кога некои веќе ја издржале затворската казна.

Оттаму тврдат дека имаат доказ за посебните истражни мерки кои, според нив, траеле помалку од шест месеца и повторно ќе ги презентирале на повтореното судење.

Во процесот „Југ“, кој заврши во ноември 2006-та, 26-те обвинети добија 106 години затворска казна за шверц на мигранти и луксузни возила.

Обвинителството во шест месеца, колку што ги следело, ги имаше обвинето дека во девет наврати прошверцувале стотина албански имигранти од Македонија во Грција, но и дека шверцувале крадени џипови во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Рускиот претседател Владимир Путин беше гостин на венчавката од австриската министерка за надворешни работи, Карин Кнејсл, која беше критикувана поради ...
сите 132 | | | веќе видена

„Во Република Македонија институциите се приватизирани од страна на луѓе кои ги именувала Владата и истата во очај ги моли односно ги задолжува да соберат сили ...
сите 41 | | | веќе видена

Пристапот до куќите кои се под вијадуктот е блокиран , населението е евакуирано , а дури и пожарникарите го напуштија местото поради страв од ново уривање. ...
сите 77 | | | веќе видена

Концертот се одржа по повод јубилејот од раѓањето на Ристо Аврамовски, Драгослав Ортаков и Стојан Стојков Врвните членови на македонската културна сцена и ...
сите 114 | | | веќе видена

„Ова е израз на непочитување“, „Говорот на Мадона беше сè само не говор во врска со Арета Френклин“, „Кој и да е тој што мислел дека Мадона треба да ѝ оддаде ...
сите 70 | | | веќе видена

Проблемот со откупот на сливите е наметнат и е резултат на неконзистентните, популистички, погрешни и криминални политики што биле водени во претходните 11 ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Врховниот суд ја поништи пресудата за „Југ“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: