Одложен стартот на судењето на стечајниот управник на „Центро“

Стартот на судскиот процес против поранешниот заменик-министер за правда и до неодамна стечаен управник на АД „Центро“ во стечај, Зоран Стојанкиќ, е одложен и презакажан за почетокот на следниот месец. Ваквата одлука судот ја донесе по инсистирање на одбраната на обвинетиот Стојанкиќ, која приговараше на дел од доказите што не му биле презентирани на обвинетиот стечаен управник. Адвокатот Никола Прелиќ изјави дека по 133 дена минати во притвор одложувањето најмалку му оди во прилог на Стојанкиќ, но тој смета дека судот е должен да му ги презентира сите докази за да може подобро да ја подготви и даде својата одбрана. Со ваквиот став на адвокатот Прелиќ согласни беа и другите негови двајца бранители Елена Давидовска и Димитар Дангов. Стојанкиќ пред судот изјави дека е подготвен да говори исклучиво само за она што е наведено во диспозитивот на обвинителниот акт, но дека не ќе може да каже ништо за другите докази во кои немал увид.

Зоран Стојанкиќ се најде во притвор по пријава што ја поднесе против ...
| | веќе видена | слични

Останато

Констатирана беше одговорност за службена злоупотреба на бившиот директор на БЈБ Лазе Велковски. Кога веќе не е спорно дека има одговорност, тогаш не треба да ...
сите 180 | | | веќе видена

Параглајдеристот – херој загина во судар во воздух во Македонија , пишува BBC. 54 – годишниот Инес Пауел , пред својот финален настап во Британското отворено ...
сите 62 | | | веќе видена

Хроничното недостасување на финансии за научно истражувачки проекти од областа на науката и образованието без оглед дали се од научен, технички или ...
сите 47 | | | веќе видена

Заврши спасувачката операција за исчезнатите под урнатините на надвозникот Моранди во Џенова. Со што е потврдено дека во несреќата загинаа 43 лица. Деветмина ...
сите 130 | | | веќе видена

„Охридско лето 2018“ е едно од најуспешните изданија, основа од која ќе ги градиме следните, кои ќе бидат скалило погоре во однос на квалитетот, оцени денеска ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации , Кофи ...
сите 45 | | | веќе видена

„Имаме случај каде сомневањата се дека СДСМ, Сојуз на борци на НОВ и Сојуз на синдикати на Македонија во Куманово изнајмуваат на правни субјекти, имот кој е во ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одложен стартот на судењето на стечајниот управник на „Центро“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: