Одложен стартот на судењето на стечајниот управник на „Центро“

Стартот на судскиот процес против поранешниот заменик-министер за правда и до неодамна стечаен управник на АД „Центро“ во стечај, Зоран Стојанкиќ, е одложен и презакажан за почетокот на следниот месец. Ваквата одлука судот ја донесе по инсистирање на одбраната на обвинетиот Стојанкиќ, која приговараше на дел од доказите што не му биле презентирани на обвинетиот стечаен управник. Адвокатот Никола Прелиќ изјави дека по 133 дена минати во притвор одложувањето најмалку му оди во прилог на Стојанкиќ, но тој смета дека судот е должен да му ги презентира сите докази за да може подобро да ја подготви и даде својата одбрана. Со ваквиот став на адвокатот Прелиќ согласни беа и другите негови двајца бранители Елена Давидовска и Димитар Дангов. Стојанкиќ пред судот изјави дека е подготвен да говори исклучиво само за она што е наведено во диспозитивот на обвинителниот акт, но дека не ќе може да каже ништо за другите докази во кои немал увид.

Зоран Стојанкиќ се најде во притвор по пријава што ја поднесе против ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 357 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 193 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе ја оспорува и содржината и процедурата во која е донесен законот за употреба на јазиците. Партијата на Христијан Мицкоски денеска ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одложен стартот на судењето на стечајниот управник на „Центро“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: