Нафтени шокови и последици

Со мало намалување на данокот ќе се помогне да се заштитат бизнисите на фирмите и домашните буџети на македонските граѓани

Цените на бензините вртоглаво растат. По не знам кој пат годинава се случи нивно зголемување. Секое наредно поскапување на нашите пумпи по автоматизам значи намалување на животниот стандард на нашите граѓани. Се погласни се барањата да се направи нешто од државата на овој план, односно да се интервенира во делот на давачките кои од литар бензин одат во буџетот. Што се случува навистина со цената на нафтата на глобален план? Како ќе се развиваат работите во иднина и што можеме да очекуваме навистина од овие ценовни шокови? Треба да се има некаква можност сето ова што надоаѓа како лавина да го предвидиме и да се подготвиме...

Кога се проучуваат графиконите кои покажуваат како растела цената на нафтата за барел, интересно е да се види дека имало периоди кога навистина зголемувањето било брзо и интензивно. Но, имало и периоди кога цената се намалувала. На пример, цената ...
| | веќе видена | слични

Останато

Не го пропуштајте овој едноставен рецепт за вкусен ручек! 6 лажици хељдино зрно 3 лажици јачменови снегулки 3 лажици пченични снегулки 3 лажици овесни снегулки ...
сите 55 | | | веќе видена

Овенот самостален, Бикот и Скорпијата во шема, Близнаците и Девиците во љубов, Ракот ја наплатува работата, Лавот тргува, Терезијата заробена, Стрелецот игра ...
сите 41 | | | веќе видена

В година ќе биде востановена уште една награда на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Тоа ќе биде награда од публиката која ќе има можност ...
сите 32 | | | веќе видена

Пратеникот од Златна Зора, Константинос Барбарусис кој вчера од парламентот повика на воен пуч, се уште не е уапсен, а полицијата од доцна синоќа, кога успеал ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нафтени шокови и последици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: