Нов свет - Забележан еднорог елен

Елен со само еден рог на средината на главата е забележан во националниот природен резерват во Тоскана. Раководителите на паркот истакнале дека таква аномалија најверојатно го поттикнала митот за еднорогот. Едногодишниот елен е роден во заробеништво, односно во паркот во близина на Фиренца. Научниците веруваат дека аномалијата е последица на генетска грешка. Стручњаците велат дека еднорогиот елен не е ретка појава, но дека ретко се случува рогот да е на средината од главата. Се верува дека митот за еднорогот е поврзан и со други цицачи, како нарвалот, вид кит со долг прав рог.
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 356 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 192 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе ја оспорува и содржината и процедурата во која е донесен законот за употреба на јазиците. Партијата на Христијан Мицкоски денеска ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов свет - Забележан еднорог елен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: