Култура - Компјутерџија, моторџија, филмаџија, театарџија?

Се радувам, драги читатели, што веќе почнавте да поставувате прашања, а и да му давате поддршка на овој потфат, наречен „Јазично катче“. Ве поттикнувам да го правите тоа и понатаму, а јас ќе се обидам да одговорам на вашите прашања. Правописните правила што ги разгледувавме во претходното Катче ќе ни бидат дежурна тема, така што пак ќе се навратам за употребата на големата и на малата буква.
За денеска го одбрав прашањето за употребата на именките со наставката (суфиксот) -џија -чија, што ми беше поставено од новинари кои при пишувањето на текстовите секојдневно се сретнуваат со проблеми во изборот на зборовите. Дали може да се употребуваат зборовите театарџија за театарски работници, филмаџија за филмски работници?
Јасно ми е дека во изразот театарски работници она што пречи е именката работници - веројатно луѓето од театарот сметаат дека е, можеби, малку навредливо да се нарекуваат работници луѓе што се, всушност, уметници. Но, овој израз, иако останат од некои други времиња, се уште е во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од пакетот прислушувани телефонски разговори, доставени од СЈО како докази до судот во предметот „Титаник“,на денешното рочиште се слушна дека екс-министерот ...
сите 75 | | | веќе видена

Скопје, 20 август 2018 Најголеми жртви на штетните и антидржавни политики на СДСМ се токму младите. Младите од оваа власт за повеќе од година дена колку што ...
сите 54 | | | веќе видена

Опозицијата обвинува, владата реагира. Како и вчера во фокусот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ се неколкумина функционери од власта, меѓу нив и министрите Драган ...
сите 62 | | | веќе видена

Откако е објавено дека Катар понудил да вложи 15 милијарди долари во турските банки и пазар и така да им помогне да се извлечат од инфлацијата и економската ...
сите 254 | | | веќе видена

Поради свлечиште на патниот правец Македонски Брод – село Самоков, кај автобуската постојка за село Девич, сообраќајот е во прекин, информираат од Авто-мото ...
сите 201 | | | веќе видена

Месечината е млада, а ноќта е жешка … со оваа песна, најдобро може да го опишеме овој ден. Младиот месец е тука, одлично време за некои нови почетоци, а ...
сите 51 | | | веќе видена

Педесет и едногодишниот скопјанец К.И. синоќа пред маркет на ул.„Лазо Трповски“ во Скопје пукал кон Б.Б. (23) и Р.Б. (20), откако претходно се расправале ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Компјутерџија, моторџија, филмаџија, театарџија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: