Култура - Компјутерџија, моторџија, филмаџија, театарџија?

Се радувам, драги читатели, што веќе почнавте да поставувате прашања, а и да му давате поддршка на овој потфат, наречен „Јазично катче“. Ве поттикнувам да го правите тоа и понатаму, а јас ќе се обидам да одговорам на вашите прашања. Правописните правила што ги разгледувавме во претходното Катче ќе ни бидат дежурна тема, така што пак ќе се навратам за употребата на големата и на малата буква.
За денеска го одбрав прашањето за употребата на именките со наставката (суфиксот) -џија -чија, што ми беше поставено од новинари кои при пишувањето на текстовите секојдневно се сретнуваат со проблеми во изборот на зборовите. Дали може да се употребуваат зборовите театарџија за театарски работници, филмаџија за филмски работници?
Јасно ми е дека во изразот театарски работници она што пречи е именката работници - веројатно луѓето од театарот сметаат дека е, можеби, малку навредливо да се нарекуваат работници луѓе што се, всушност, уметници. Но, овој израз, иако останат од некои други времиња, се уште е во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 356 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 192 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе ја оспорува и содржината и процедурата во која е донесен законот за употреба на јазиците. Партијата на Христијан Мицкоски денеска ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Компјутерџија, моторџија, филмаџија, театарџија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: