Култура - Изложба на Борче Богоевски

„Глас на хоризонтот“ е насловена изложбата на младиот уметник Борче Богоевски, која ќе биде отворена вечерва во Музеј на Град Скопје, од 20 часот. На постановката ќе бидат изложени 19 дела (слики, објекти и комбинација од двете) преку кои, како што вели авторот, тој трага по решение на универзалните дилеми: можноста за рамнотежа меѓу човекот и космосот, духот и материјата, технологијата и природата. „Основната идеја на Богоевски е обликот да го доведе до степен на највисока прочистеност што на делата им дава духовна димензија“, пишува историчарот на уметност Јованка Попова во каталогот за изложбата. Борче Богоевски (1981) дипломирал на ФЛУ во Скопје, на одделот сликарство, во класата на Благоја Маневски. Досега има учествувано на повеќе групни изложби во земјава.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето денеска претпладне е сончево со умерена облачност, додека попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи.УХМР за попладне во Скопје најавува и невреме ...
сите 309 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот Трамп воведе синоќа нови санкции врз Ајатолахот Али Каменеи и неговите соработници Иран со жестока реакција откако администрацијата на ...
сите 42 | | | веќе видена

Политичката криза во Албанија се продлабочува пред претстојните локални избори закажани за 30 јуни. Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на ...
сите 185 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Изложба на Борче Богоевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: