Култура - Пронајдена статуа од Меркур

Дел од мермерна статуа на римскиот бог Меркур, која потекнува од доцно римско време, е пронајдена за време на истражувањата на археолошкиот локалитет Римска терма кај Бања Банско во близина на Струмица. На пронајдената статуа и недостигаат главата и потколениците. Делот од статуата откопан кај Банско е висок половина метар и се претпоставува дека е дел од статуата која интегрално била висока околу 1,5 метар. Статуетки на римскиот бог со иста форма, но со помали димензии и изработени во бронза, се откриени на истиот локалитет пред неколку години. Главен атрибут на Меркур е капата со крилја на неговата глава. - Богот Меркур во римската митологија е познат како заштитник на трговците и на патниците, а неретко му се препишувала и исцелителна моќ - вели археологот Ване Секулов, раководител на проектот. На локалитетот неодамна беа откриени делови од уникатен мозаик кој датира од крајот на третиот или од почетокот на четвртиот век. - Покрај мермерната статуа, на локалитетот се откриени три постаменти за скулптури и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето денеска претпладне е сончево со умерена облачност, додека попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи.УХМР за попладне во Скопје најавува и невреме ...
сите 309 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот Трамп воведе синоќа нови санкции врз Ајатолахот Али Каменеи и неговите соработници Иран со жестока реакција откако администрацијата на ...
сите 42 | | | веќе видена

Политичката криза во Албанија се продлабочува пред претстојните локални избори закажани за 30 јуни. Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на ...
сите 185 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Пронајдена статуа од Меркур

Од:
До кого (е-маил):
Порака: