Култура - Пронајдена статуа од Меркур

Дел од мермерна статуа на римскиот бог Меркур, која потекнува од доцно римско време, е пронајдена за време на истражувањата на археолошкиот локалитет Римска терма кај Бања Банско во близина на Струмица. На пронајдената статуа и недостигаат главата и потколениците. Делот од статуата откопан кај Банско е висок половина метар и се претпоставува дека е дел од статуата која интегрално била висока околу 1,5 метар. Статуетки на римскиот бог со иста форма, но со помали димензии и изработени во бронза, се откриени на истиот локалитет пред неколку години. Главен атрибут на Меркур е капата со крилја на неговата глава. - Богот Меркур во римската митологија е познат како заштитник на трговците и на патниците, а неретко му се препишувала и исцелителна моќ - вели археологот Ване Секулов, раководител на проектот. На локалитетот неодамна беа откриени делови од уникатен мозаик кој датира од крајот на третиот или од почетокот на четвртиот век. - Покрај мермерната статуа, на локалитетот се откриени три постаменти за скулптури и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 126 | | | веќе видена

Заев не негира дека имало средби токму овде, а она што останува непознато е за што разговарале Катица и Заев. Отворениот сомнеж кажува дека Зоран Заев е ...
сите 199 | | | веќе видена

Од белиот дворец, во нивни познат стил ВМРО-ДПМНЕ секојдневно штанцаат невистини и лаги. Дека очајот во ВМРО-ДПМНЕ кулминира потврдуваат  неоснованите напади ...
сите 205 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 91 | | | веќе видена

Ракометарот на европски правак Вардар Иван Чупиќ вели дека играчите имале состанок со Сергеј Самсоненко и Михајло Михајловски и наскоро ќе имаат повеќе ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Пронајдена статуа од Меркур

Од:
До кого (е-маил):
Порака: