Ерсте банка влегува во Македонија

Инвестбанка преговара со австриска „Штаермаркише банк унд шпаркасен“ за продажба на стратегискиот удел. Ако се оствари зделката, во Македонија непосредно преку „Штаермаркише“ ќе влезе австрискиот банкарски бренд Ерсте банк. Од Инвестбанка соопштија дека предложената цена е 151 евро за акција. За целиот понуден пакет Австријците треба да платат 38,5 милиони евра.„Штаермаркише“ е основана во 1825 година во Грац. Таа е втор најголем член на „Аустриан сејвингс банкс груп“, која е управувана од Ерсте банк. Ерсте банк поседува 25 отсто од „Штаермаркише“. На крајот од минатата година австриската банка имаше средства од вкупно 12,2 милијарди евра. Со свои активности е присутна во БиХ, Хрватска, Црна Гора, Србија и во Словенија. Инвестбанка е една од водечките банки во Македонија. Минатата година ја заврши со добивка од околу четири милиони евра.
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалното јавно обвинителство во аргументите на жалбата која ја отфрли кривичниот совет на скопска единица, навеле дека барале притвор за осомничениот Томе ...
сите 136 | | | веќе видена

Фокус - Секогаш е најтемно со ВМРО Новиот број на неделникот Фокус на насловната се послужил со реченицата на Христијан Мицкоски во писмото – одговор на ...
сите 138 | | | веќе видена

Изборниот ден на локалните избори во март 2013 година е завршен, а обвинетото раководство на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски не е задоволно со ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ерсте банка влегува во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: