Ерсте банка влегува во Македонија

Инвестбанка преговара со австриска „Штаермаркише банк унд шпаркасен“ за продажба на стратегискиот удел. Ако се оствари зделката, во Македонија непосредно преку „Штаермаркише“ ќе влезе австрискиот банкарски бренд Ерсте банк. Од Инвестбанка соопштија дека предложената цена е 151 евро за акција. За целиот понуден пакет Австријците треба да платат 38,5 милиони евра.„Штаермаркише“ е основана во 1825 година во Грац. Таа е втор најголем член на „Аустриан сејвингс банкс груп“, која е управувана од Ерсте банк. Ерсте банк поседува 25 отсто од „Штаермаркише“. На крајот од минатата година австриската банка имаше средства од вкупно 12,2 милијарди евра. Со свои активности е присутна во БиХ, Хрватска, Црна Гора, Србија и во Словенија. Инвестбанка е една од водечките банки во Македонија. Минатата година ја заврши со добивка од околу четири милиони евра.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 251 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 137 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 196 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 127 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ерсте банка влегува во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: