Култура - Награда за Мишо Живковски

Прозните записи „Раскази“ со шифра „сердар“ и поетската книга „Ние“ со шифра „човечка фисија“ се добитници на наградите за збирка раскази и збирка поезија на конкурсот распишан од фондацијата „Рамковски“. Наградата за роман не е доделена. Мишо Живковски веќе го потврди авторството на стихозбирката „Ние“. Од фондацијата очекуваат да се јави и авторот на книгата „Раскази“ со шифра „сердар“. На конкурсот пристигнале 227 ракописи во трите категории. Наградените автори, покрај објавувањето на делата, ќе добијат и парична награда од по 500 евра, а нивните книги ќе бидат афирмирани на повеќе промоции во земјава.
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалното јавно обвинителство во аргументите на жалбата која ја отфрли кривичниот совет на скопска единица, навеле дека барале притвор за осомничениот Томе ...
сите 136 | | | веќе видена

Три дена траеше собраниската расправа за тоа дали и зошто треба да се пристапи кон измени во Уставот и -„Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата во ...
сите 89 | | | веќе видена

Фокус - Секогаш е најтемно со ВМРО Новиот број на неделникот Фокус на насловната се послужил со реченицата на Христијан Мицкоски во писмото – одговор на ...
сите 138 | | | веќе видена

Изборниот ден на локалните избори во март 2013 година е завршен, а обвинетото раководство на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски не е задоволно со ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Награда за Мишо Живковски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: