Култура - Награда за Мишо Живковски

Прозните записи „Раскази“ со шифра „сердар“ и поетската книга „Ние“ со шифра „човечка фисија“ се добитници на наградите за збирка раскази и збирка поезија на конкурсот распишан од фондацијата „Рамковски“. Наградата за роман не е доделена. Мишо Живковски веќе го потврди авторството на стихозбирката „Ние“. Од фондацијата очекуваат да се јави и авторот на книгата „Раскази“ со шифра „сердар“. На конкурсот пристигнале 227 ракописи во трите категории. Наградените автори, покрај објавувањето на делата, ќе добијат и парична награда од по 500 евра, а нивните книги ќе бидат афирмирани на повеќе промоции во земјава.
| | веќе видена | слични

Останато

Слаб снег утрово провејува во Маврово, а локални врнежи од дожд има во Пелагонија и Повардарието. Во Скопје и Тетово има појава на магла. Како што информират ...
сите 234 | | | веќе видена

Наум Стоилковски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција истакна дека Заев со кршењето на Уставот се промовираше за лидер со најголем рејтинг ...
сите 535 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 154 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 260 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 207 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 423 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Награда за Мишо Живковски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: