Скопје - Не паркирај, дупчам гуми, тепам и во затвор лежам

Љиљана Ристова

„Не паркирај, дупчам гуми“ или „Не паркирај, тепам“ се најчестите пароли со кои сопствениците на индивидуални гаражи ги заплашуваат несовесните возачи. Но заканите не се доволни и скопјани без размислување го оставаат возилото пред најблиските дворови или пред влезови на згради. Од Министерството за внатрешни работи, пак, не коментираат дали тоа значи закана и дали ако е закана, пишувачот би сносел некаква одговорност. Тие велат дека тоа е приватен имот и можат да реагираат само по пријава за вербална закана.
- Се случува да најдам туѓо возило пред мојата врата и со часови не можам да го најдам неговиот сопственик. Немав каде да паркирам, па затоа бев принуден да го напишам тој натпис. Инаку, не сум ги дупнал гумите на ниту едно возило - објаснува Петар, кој на гаражата има напишано „Не паркирај, имам куче“. Граѓаните сметаат дека не е во ред сопствениците да си земаат за право да го узурпираат просторот како паркинг-место и притоа да се закануваат.
- Постојано сум во трка ...
| | веќе видена | слични

Останато

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 145 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани во говорот што го емитува државната иранска телевизија изјави дека Исламската Република нема да води војна против која било ...
сите 161 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 90 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 51 | | | веќе видена

Успехот на најновата серија HBO, “Чернобил”, резултираше со зголемен број на туристи.Уништениот и напуштен град е се повеќе привлечен за туристите, но сега ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Не паркирај, дупчам гуми, тепам и во затвор лежам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: