Скопје - Не паркирај, дупчам гуми, тепам и во затвор лежам

Љиљана Ристова

„Не паркирај, дупчам гуми“ или „Не паркирај, тепам“ се најчестите пароли со кои сопствениците на индивидуални гаражи ги заплашуваат несовесните возачи. Но заканите не се доволни и скопјани без размислување го оставаат возилото пред најблиските дворови или пред влезови на згради. Од Министерството за внатрешни работи, пак, не коментираат дали тоа значи закана и дали ако е закана, пишувачот би сносел некаква одговорност. Тие велат дека тоа е приватен имот и можат да реагираат само по пријава за вербална закана.
- Се случува да најдам туѓо возило пред мојата врата и со часови не можам да го најдам неговиот сопственик. Немав каде да паркирам, па затоа бев принуден да го напишам тој натпис. Инаку, не сум ги дупнал гумите на ниту едно возило - објаснува Петар, кој на гаражата има напишано „Не паркирај, имам куче“. Граѓаните сметаат дека не е во ред сопствениците да си земаат за право да го узурпираат просторот како паркинг-место и притоа да се закануваат.
- Постојано сум во трка ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Не паркирај, дупчам гуми, тепам и во затвор лежам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: