Сајовиц – Неправилности во работењето на УО на МРТ

Вработените во МРТ платите за март и април, како и заостанатите хранарини, треба да ги бараат од претседателот на Управниот одбор (УО) на Куќата Леонид Наков.

Ова денеска го изјави извршниот директор на Македонската радиотелевизија (МРТ) Јанез Сајовиц, во реакцијата во која изнесува низа неправилности во работењето на дел од членовите на Управниот одбор и раководството на МРТ.

Сајовиц укажува дека со неговата санациона програма на вработените во МРТ им биле исплатени 18 месечни примања, а дека тој не примил ниту една плата, ниту придонеси за социјално и здравствено осигурување.

Извршниот директор Сајовиц тврди дека исплатата на плати ја блокира Управниот одбор, предводен од Леонид Наков, при што и нему незаконски му е поништен менаџерскиот договор и суспендирани му се ингеренциите.

Во реакцијата, доставена денеска до медиумите, Јанез Сајовиц тврди дека Управниот одбор незаконски троши големи износи средства наменети за отпремнини и плати за вработените и ја блокира ...
| | веќе видена | слични

Останато

Најтиражниот весник во Израел „Haaretz“ објави вест поврзана со првиот еврејски министер во Македонија која беше отпуштена откако го користеше старото име на ...
сите 222 | | | веќе видена

- Помина речиси цела недела, а Зоран Заев и Вице Заев молчат и не кажуваат што разговарале со обвинетата Катица Јанева и со веќе осудениот Милески-Кичевскиот. ...
сите 166 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена

Продолжуваме со посетите низ Република Македонија. Денес сме во Крива Паланка, остваривме средба со неколку стопанственици, ги посетивме нивните фабрики ...
сите 258 | | | веќе видена

Гласачите од општините Дебар и Маврово-Ростуше наместо во шестата сега ќе припаѓаат во петата Изборна единица со измените на Избирачкиот список кои беа усвоени ...
сите 34 | | | веќе видена

Пратеничкиот состав на СДСМ и коалицијата во Собранието на Република Македонија, работеше посветено и за само три години, донесе низа историски одлуки кои ја ...
сите 142 | | | веќе видена

Директна битка за петтото место во групата Б ќе води европскиот првак Вардар со Порто, утре на гостински терен (16 часот), во претпоследното коло од групната ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сајовиц – Неправилности во работењето на УО на МРТ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: