Писателите лично се пресметуваат преку книгите

Своите романи, песни, теоретски дела неколкумина македонски автори ги користат за да се навредуваат, да се критикуваат и негираат меѓу себе

„Сестра нема Фројд. Син нема писателот. Каде што ќе капне синот таму никнува и сестрата на Фројд“ - овие стихови, со кои поетот Радован Павловски директно го критикува романот „Сестрата на Сигмунд Фројд“ од Гоце Смилевски, се само дел од една невообичаена форма да се критикува дело. Погрдни зборови, лични напади за плагијати и тешки навреди има во не така малиот број книги - најчесто романи и поезија. Сметките преку книжевни објави се обидоа да ги расчистат писателите од постарата генерација - Божин Павловски во книгата „Се викам Хај Гудбај“, „Маките на Моцарт од Жван“ од Атанас Вангелов, „За восхитот и за пораката“ од Санде Стојчевски, „Океан во капка“ од Радован Павловски. Ова се дела објавени последнава година. Секој од писателите смета дека има причина и приказна за да си ги оправда ставовите во делото, без притоа да води сметка за квалитетот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања в четврток треба да расправа за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски. Седницата ...
сите 400 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 277 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 227 | | | веќе видена

Завршува слободното формирање на цените на горивата. Од понеделник ќе стапи на сила нова методологија. Од регулаторната комисија велат дека на трговците ќе им ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Писателите лично се пресметуваат преку книгите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: