Писателите лично се пресметуваат преку книгите

Своите романи, песни, теоретски дела неколкумина македонски автори ги користат за да се навредуваат, да се критикуваат и негираат меѓу себе

„Сестра нема Фројд. Син нема писателот. Каде што ќе капне синот таму никнува и сестрата на Фројд“ - овие стихови, со кои поетот Радован Павловски директно го критикува романот „Сестрата на Сигмунд Фројд“ од Гоце Смилевски, се само дел од една невообичаена форма да се критикува дело. Погрдни зборови, лични напади за плагијати и тешки навреди има во не така малиот број книги - најчесто романи и поезија. Сметките преку книжевни објави се обидоа да ги расчистат писателите од постарата генерација - Божин Павловски во книгата „Се викам Хај Гудбај“, „Маките на Моцарт од Жван“ од Атанас Вангелов, „За восхитот и за пораката“ од Санде Стојчевски, „Океан во капка“ од Радован Павловски. Ова се дела објавени последнава година. Секој од писателите смета дека има причина и приказна за да си ги оправда ставовите во делото, без притоа да води сметка за квалитетот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата ја поставија мнозинството пратеници преку изгласаниот Закон за јавно ...
сите 662 | | | веќе видена

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 423 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 275 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку својата ФБ страница соопшти дека со задоволство ја прифаќа поканата. -Не бегам од соочување и не бегам од вистината, а Заев ...
сите 79 | | | веќе видена

СДСМ вечерва организираше марш за правда под слоганот „Чекориме за правда“. Маршот почна од пред Собранието и симболично заврши пред Судот. Претседателот на ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Писателите лично се пресметуваат преку книгите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: