Усвоен Кодексот на правилата за набљудување на изборите

Усвоен Кодексот на правилата за набљудување на изборите Државната изборна комисија го усвои Кодексот на правилата за набљудување на изборите и изборната постапка на домашни и на странски набљудувачи. Станува збор за истиот Кодекс што беше применуван на изборите за пратеници во 2006 година. Претседателот на ДИК Јован Јосифовски кажа дека промени има само во бојата на беџот за меѓународните набљудувачи која ќе биде зелена, додека за новинарите и за домашните набљудувачи беџот останува во бела боја.

На вчерашната седница ДИК почна со докомплетирањето на составот на четириесетина ОИК во кои на дел од членовите им престанал мандатот по различна основа, престанување на мандат на државен службеник, пензионирање, смрт.

Изборот на новите членови што се прави по случаен избор подразбира почитување на принципот на соодветна и правична застапеност кај општините со мешан етнички состав, како и на принципот на полова рамноправност.

За тоа дали мандатот на новите членови ќе биде пет години од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Усвоен Кодексот на правилата за набљудување на изборите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: