Култура - Прв лекторат по македонски јазик во САД

Покрај постојните единаесет лекторати по македонски јазик во европските земји, се отвора уште еден, на престижниот Универзитет Индијана, кој ќе биде прв македонски лекторат во Соединетите Американски Држави. Овој лекторат целосно ќе функционира од учебната 2008 2009 година. - Владата донесе одлука со која во иднина драстично ќе се проширува мрежата со лекторати зашто јазикот е клуч на идентитетот - вели владиниот портпарол Ивица Боцевски. Лекторите се избираат на определено време од две учебни години, со можност за реизбор на уште две учебни години. Работата на лекторатите е во надлежност на Меѓународниот семинар за литература и култура, кој четириесет години организира летни школи во Охрид.
| | веќе видена | слични

Останато

Најмалку 217 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико. Првично беше соопштено дека во земјотресот, кој ...
сите 155 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со тоа што Владата предводена од СДСМ обезбедува повеќе пари за граѓаните, велат од владејачката партија. „Очигледно е дека ...
сите 136 | | | веќе видена

ВМРО е душата на овој народ! Сила која обединува за заедничко добро. Нема ништо посилно од здружени Македонци. А оваа победничка атмосфера гарантира ...
сите 101 | | | веќе видена

 Човечкото тело е комплициран механизам кој е под влијание и на надворешни, и на внатрешни фактори. Многу психолози се согласни дека телото праќа сигнали кои ...
сите 38 | | | веќе видена

Тврдењата дека постои таен договор меѓу Беса и ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори на 15 октомври се само шпекулации и невистини, вели генералниот секретар на ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Прв лекторат по македонски јазик во САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: