Книгата на диета

Книги распослани на евтини тезги, најмногу тие од пред десетина години, ученици со амбициозни учителки крај шарени сликовници, пензионери што имаат време на претек,по некој писател,кој си ја бара својата книга , ценкање да се купи за поевтино, трка по наменски книги (најмногу тие што нудат совети за диети), без саемски каталог - тоа е сликата за последниот саем на книгата, односно за Деновите на книгата. А требаше да биде празник на книгата, голема културна манифестација на која ќе се промовира творештвото, ќе се слави пишаниот збор, ќе се регрутираат нови читатели.Дури сега, кога се затворија вратите на „Метрполис-арената“ на Скопски саем, стана јасно зошто годинава не ни се случи Саем, зошто беше преименуван во Денови на книгата. Државата својот интерес за Деновите и книгата го кажа преку (не)изразената поддршка. Издавачите велат дека Министерството за култура го минимизирало саемот (министерот не се појави на отворањето, ниту во следните денови), писателите дека издавачите го минимизирале авторот. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Книгата на диета

Од:
До кого (е-маил):
Порака: