Становите на Груевски ги плаќа татко му, тврди УЈП

УЈП подготви големо досие за становите на Надежда Груевска на кое работела шест месеци

Катица Чангова

Семејството Груевски има два стана, со скромна квадратура, а кредитот го плаќа татко му Тало Груевски, тврди Управата за јавни приходи, која на утврдување на фактичката состојба работела цели шест месеци. Учеството од 30 проценти за становите купени од Јавното претпријатие за станбен и деловен простор било платено од стара девизна заштеда, а ратите се уште не се исплатени.

Ова се само некои од податоците што ги соопштува Управата за јавни приходи за двегодишната мистерија околу потеклото на имотот за купување на становите во семејството Груевски.

УЈП одлучила да подготви импозантно досие за становите на Надежда Груевска, мајка на Никола Груевски, како што вели првиот човек на даночната институција, Горан Трајковски, „за да не си врзе камен околу вратот и тој самиот, но и на институцијата дека нешто изиграле, дека го направиле тоа во нечија полза, од дневнополитички ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зошто се разликуваат позициите на премиерот Заев за „Монструм“ пред да седне во владејачката фотелја заедно со Ахмети и денес? Контрадикторните изјави на ...
сите 204 | | | веќе видена

На социјалните мрежи голем интерес предизвика забавата со зурли и тапани на вчерашното отворање на автопатот Демир Капија-Смоквица. Најголемиот број коментари ...
сите 182 | | | веќе видена

Дали омразата кон жените била мотив на напаѓачот со комбе? На тоа упатува не само изборот на жртвите, туку и неговите изјави на социјалните мрежи пред да го ...
сите 88 | | | веќе видена

Охридските еколози од Грашница се против изградба на регионална депонија во Дебрца или на било која друга локација. Нивниот предлог е да се продолжи со веќе ...
сите 53 | | | веќе видена

„Со чочек и сечење на црвена лента свечено беше пуштено во употреба новото триаголниче", пишува на фејсбук страната „Штипски Актуелности", а се работи за ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Становите на Груевски ги плаќа татко му, тврди УЈП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: