Становите на Груевски ги плаќа татко му, тврди УЈП

УЈП подготви големо досие за становите на Надежда Груевска на кое работела шест месеци

Катица Чангова

Семејството Груевски има два стана, со скромна квадратура, а кредитот го плаќа татко му Тало Груевски, тврди Управата за јавни приходи, која на утврдување на фактичката состојба работела цели шест месеци. Учеството од 30 проценти за становите купени од Јавното претпријатие за станбен и деловен простор било платено од стара девизна заштеда, а ратите се уште не се исплатени.

Ова се само некои од податоците што ги соопштува Управата за јавни приходи за двегодишната мистерија околу потеклото на имотот за купување на становите во семејството Груевски.

УЈП одлучила да подготви импозантно досие за становите на Надежда Груевска, мајка на Никола Груевски, како што вели првиот човек на даночната институција, Горан Трајковски, „за да не си врзе камен околу вратот и тој самиот, но и на институцијата дека нешто изиграле, дека го направиле тоа во нечија полза, од дневнополитички ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 143 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 74 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија. Друга партија немаме. Ова не се избори, не одлучуваме за некој поединец, одлучуваме за нашата ...
сите 92 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Становите на Груевски ги плаќа татко му, тврди УЈП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: