Интеграција или дезинтеграција?

Со одлуката за самораспуштање н аСобранието испративме порака дека интегрирањето на земјата во ЕУ и во НАТО-алијансата не се главни политички приоритети на Македонија,туку желбата да се задржи власта по секоја цена. Тие што гласаа за самораспуштање, практично гласаа за нашите непријатели, а против малкутемина меѓународни пријатели што ги убедуваа скептиците дека сме сериозни кандидати за НАТО и за ЕУВремето работи против нас. Со секој изминат ден, нашиот живот станува 24 часа покус. Со секој изминат час, губиме 60 минути од нашиот живот. Така размислуваат песимистите. Оптимистите, како оптимисти, мислат поинаку. Времето работи за нас. Со секој изминат ден, нашиот живот добива нови 24 часа. Со секој изминат час, добиваме 60 минути нови искуства што никој не може да ни ги одземе.Но, не се ли песимистите и оптимистите горниот и долниот дел од истиот песочен часовник наречен живот - свидетели што ги набљудуваат истите зрнца песок, но од различна перспектива?На прв поглед, тековните партиски ...
| | веќе видена | слични

Останато

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Интеграција или дезинтеграција?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: