Култура - Цанков го продолжува Мисирковото дело

Книгата „Македонското прашање и балканскиот сојуз“ од бугарскиот професор и академик Александар Цанков беше промовирана вчера на Саемот на книгата. Издавачи на книгата се фондацијата „Рамковски“ и издавачката куќа „Матица“, кои оваа студија, објавена во 1906 година во Бугарија, во превод на Гоце Ристовски ја приопштија на македонски јазик. - Делото на Александар Цанков, според многумина, се надоврзува на капиталното дело на Крсте Мисирков „За македонцките работи“ и е од редот на капитални дела кои говорат за круцијалните прашања од историјата, македонскиот бит и опстојување - рече на промоцијата Раде Силјан, директор на „Матица“. Приредувачот на делото, Васил Тоциновски, истакна дека книгата не може да се најде во ниту една библиотека или архива, таа не е дел од автобиографијата или биографијата на Цанков. - Во книгата Цанков говори за независна и за автономна Македонија, за посебниот македонски народ и нација. Тој најжестоко ги жигосал сите туѓи пропаганди, кои до денес не останаа имуни на македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 143 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 74 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија. Друга партија немаме. Ова не се избори, не одлучуваме за некој поединец, одлучуваме за нашата ...
сите 92 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Цанков го продолжува Мисирковото дело

Од:
До кого (е-маил):
Порака: