Култура - Цанков го продолжува Мисирковото дело

Книгата „Македонското прашање и балканскиот сојуз“ од бугарскиот професор и академик Александар Цанков беше промовирана вчера на Саемот на книгата. Издавачи на книгата се фондацијата „Рамковски“ и издавачката куќа „Матица“, кои оваа студија, објавена во 1906 година во Бугарија, во превод на Гоце Ристовски ја приопштија на македонски јазик. - Делото на Александар Цанков, според многумина, се надоврзува на капиталното дело на Крсте Мисирков „За македонцките работи“ и е од редот на капитални дела кои говорат за круцијалните прашања од историјата, македонскиот бит и опстојување - рече на промоцијата Раде Силјан, директор на „Матица“. Приредувачот на делото, Васил Тоциновски, истакна дека книгата не може да се најде во ниту една библиотека или архива, таа не е дел од автобиографијата или биографијата на Цанков. - Во книгата Цанков говори за независна и за автономна Македонија, за посебниот македонски народ и нација. Тој најжестоко ги жигосал сите туѓи пропаганди, кои до денес не останаа имуни на македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пресвртот и распадот на системот во сведочењата на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април, особено на припадниците на поранешните партиски структури во ...
сите 95 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 211 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој денеска во Кривичниот суд сведочи за настаните од 27 април лани, негираше дека има СМС комуникација ...
сите 142 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 193 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Цанков го продолжува Мисирковото дело

Од:
До кого (е-маил):
Порака: