Доминација на документаризмот на европската театарска сцена

Патрис Шеро преку своето творештво го отелотвори европскиот идеал, рече претседателот на „Europe Theatre Prize“

Лилјана Митевска

„Ретко кој преку своето творештво го има отелотворено европскиот идеал како Патрис Шеро“. Вака претседателот на „Europe Theatre Prize“ и поранешен француски министер за култура во времето на Франсоа Митеран, Жак Ланг, ја поздрави одлуката оваа година престижната европска театарска награда да му биде доделена токму на големиот француски режисер. На свечената церемонија на доделувањето на оваа награда, како и на придружните награди во категоријата „нови театарски реалности“, во неделата навечер во Солун, колегата на Ланг, грчкиот министер за култура, Михалис Лијапис, му ја врачи наградата на Патрис Шеро, кој пак рече: „Со ова награда вие не ми оддавате почит само на мене лично, туку и на сите оние со кои имам соработувано низ годините, бидејќи сите тие имаат удел во оформувањето на моето творештво“.

Интересно е што помладите добитници на наградите во ...
| | веќе видена | слични

Останато

На Јутјуб синоќа беа објавени делови од нови аудио снимки, за кои дел од медиумите тврдат дека на нив се слуша гласот на бизнисменот Орце Камчев. Тој е обвинет ...
сите 669 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 587 | | | веќе видена

Сузбиена е криминална група а од слобода се лишени 12 лица . соопштија од министерството за надворешни работи. Како што информираат акцијата била насочена кон ...
сите 160 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 78 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 117 | | | веќе видена

 Додава дека Министерството за правда ќе подготви измени на Законот согласно препораките на Комисијата и истите ќе бидат испратени до Собранието. Премиерот ...
сите 94 | | | веќе видена

Во понеделникот вечерта во Париз, каде беше „испорачана“ Златната топка во 2019 година за Лео Меси, го сруши секој рекорд на публиката на социјалните медиуми. ...
сите 197 | | | веќе видена

„СДСМ и министерот за внатрешни Спасовски се вплеткаа во сопствената мрежа и лицемерие.Вчера министерот за внатрешни Оливер Спасовски изјави дека влегол во ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доминација на документаризмот на европската театарска сцена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: