Македонија - Херодот и Тукидит на помош во преговорите

Грчките медиуми со песимизам гледаат на претстојната посета на специјалниот претставник на ООН, Метју Нимиц, на Скопје и на Атина констатирајќи дека, и покрај изборите, македонските власти нема да бидат попустливи за спорот со името. Некои грчки весници се противат и на сложеното име „Горна Македонија“ тврдејќи дека поголем дел од античкиот регион со тоа име сега и припаѓа на Грција. Весникот „Етнос“ наведува дека новиот круг преговори за спорот со името е наложен од САД и оти тоа ќе биде „средба на слепо“. И „Елефтери ора“ зазема ист став, дека САД се решителни да го затворат спорот со името во најкус можен рок и ја тераат Атина „да јаде македонски хамбургер со американски кечап“. „Та неа“ во посетата на Нимиц кон крајот на неделата не гледа оптимистички и наведува дека и Македонија и Грција имаат мали надежи дека спорот ќе биде решен при оваа посета. Грчката интернет-страница „њуз ин“ не ја исклучува можноста од доставување нов предлог за спорот со името. „Елефтеротипија“ пишува дека на претстојните ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 384 | | | веќе видена

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 390 | | | веќе видена

Недостигот на обрасци за пасоши е стрес за многу македонски работници кои си обезбедиле работа во странство и треба да заминат надвор од државата. Овие денови ...
сите 277 | | | веќе видена

Вилма Русковска и Љубомир Јовевски сеуште молчат за објавената аудио снимка во Собранието каде што слушајќи го гласот на Зоран Заев признава дека со маркетинг ...
сите 117 | | | веќе видена

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, вчера во Брисел му покажа на техничкиот премиер Оливер Спасовски каде ќе биде поставено македонското знаме пред ...
сите 302 | | | веќе видена

Сашо Орданоски, новинар кој порано работеше во некогашната телевизија 1ТВ на Бојан Јовановски кој е обвинет во аферата Рекет, вели дека досега Јавното ...
сите 424 | | | веќе видена

Попладнево, додека трае собраниската расправа за законот за јавно обвинителство, по пауза од еден час таа продолжи во 19 часот. Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Херодот и Тукидит на помош во преговорите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: