Македонија - Шпанија 2:3

Македонската фудбалска репрезентација синојка во Скопје загуби од Шпанија 3:2. Македонија го доби првото полувреме со 2:0 со головите на Горан Пандев во осмата и во 34 минута. Пресвртот гостите го направија во првите десет минути од вториот дел кога Фернандо Торез, Жерар Пике и Алберт Риера погодија за конечни 3:2. Пријателскиот натпревар со европскиот првак се одигра во националната арена „Филип Втори“ пред околу 25.000 гледачи како дел од прославата „100 години фудбал во Македонија“, а воедно беше промовирана и новоизградената северна трибина. Пред почетокот на натпреварот Фудбалската федерација на Македонија по повод простувањето од националниот дрес на Артим Шакири му додели благодарница за одиграните 72 натпревари и 15 постигнати голови. Вечерашниот натпревар беше збогатен со уметничка програма и огномет. Следните настапи нашата репрезентација ќе ги има во септември кога во рамките на квалификациите за Светското првенство 2010 гостува на Шкотска и Норвешка.
| | веќе видена | слични

Останато

Денеска во Кривичниот суд продолжува судењето за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Труст“ во кои обвинети се бизнисменот Сеад Кочан и уште две ...
сите 106 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска до Собранието на Република Македонија треба да ги достави предлозите за реконструкција на Владата. Премиерот Зоран Заев денеска до ...
сите 60 | | | веќе видена

Саудиски патнички авион морал принудно да слета, кога неговите предни тркала не се спуштиле на време, па леталото лизгало по пистата.До инцидентот, во кој биле ...
сите 126 | | | веќе видена

Подгответе здрава варијанта на омилените грицки! 1 голема тиквица 50 гр сусам 100 гр пченкарно брашно или презла малку млеко сол малку лук во прав слатка или ...
сите 86 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека подготовките за негова средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун продолжуваат, но таа сепак може ...
сите 175 | | | веќе видена

Уште пет дена ги делата ракометарите на Вардар од нов настап на завршниот турнир и одбрана на трофејот во Лигата на шампионите. Македонскиот првак викендов го ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Шпанија 2:3

Од:
До кого (е-маил):
Порака: