Филмскиот фонд ја објави Програмата за филмска дејност од национален интерес за 2010

„Како бебе“ во режија на Милчо Манчевски, „Пазар“ на Теона Стругар Митевска и „Духот на бабата Илонка“ во режија на Томислав Жаја се играните филмови кои Филмскиот фонд на Република Македонија ги вклучува во својата Програма за финансирање проекти за филмска дејност од национален интерес за 2010 година. Ова на денешната прес-конференција го соопшти Дарко Башески, директор на Филмскиот фонд, којдодаде дека овие три филмови се одобрени на конкурсот во мај годинава. Башески изјави дека по конкурсот и извршената селекција, покрај трите играни филмови, одбрани се 10 кратки,шест документарни и еден анимиран филм, наменет за деца - „Gameover“во режија на Никола Танчевски. Од кратките филмови се поддржани „Вишновата градина“ во режија на Гоце Димовски, „Љубовта на Билбордот“ на Игор Соколовски, „Брачен Помошник“ во режија на Андреј Цветановски, „Епизодист“ на Игор Алексов, „Балон“ на Марија Апчевска, „Госпоѓа Ерме“ на Костадин Анастасов, „Образ“ во режија на Стефан Сидовски, „Кафеана“ на Куштрим ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерството за надворешни работи суспендираше четворица вработени кои Јавното обвинителство ги сомничи дека учествувале во настаните од 27 април во ...
сите 215 | | | веќе видена

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 158 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски вчера во полиција пријавил дека вработен во администрацијата ги променил бравите на просториите на архивата ...
сите 190 | | | веќе видена

Болните и изнемоштени лица во вториот круг на локалните избори за избор на градоначалник на општина Штип ќе гласаат на 28 ми октомври, информира денеска Весна ...
сите 400 | | | веќе видена

Победуваме за модерно и напредно Скопје, за Скопје каде има соживот и почитување, за солидарно Скопје. За Скопје кое се развива и Скопје кои нуди можости за ...
сите 57 | | | веќе видена

Во првиот круг од локалните избори во Република Македонија се случија низа неправилности, за кои сведочат огромниот број на приговори кои беа поднесени до ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филмскиот фонд ја објави Програмата за филмска дејност од национален интерес за 2010

Од:
До кого (е-маил):
Порака: