Филмскиот фонд ја објави Програмата за филмска дејност од национален интерес за 2010

„Како бебе“ во режија на Милчо Манчевски, „Пазар“ на Теона Стругар Митевска и „Духот на бабата Илонка“ во режија на Томислав Жаја се играните филмови кои Филмскиот фонд на Република Македонија ги вклучува во својата Програма за финансирање проекти за филмска дејност од национален интерес за 2010 година. Ова на денешната прес-конференција го соопшти Дарко Башески, директор на Филмскиот фонд, којдодаде дека овие три филмови се одобрени на конкурсот во мај годинава. Башески изјави дека по конкурсот и извршената селекција, покрај трите играни филмови, одбрани се 10 кратки,шест документарни и еден анимиран филм, наменет за деца - „Gameover“во режија на Никола Танчевски. Од кратките филмови се поддржани „Вишновата градина“ во режија на Гоце Димовски, „Љубовта на Билбордот“ на Игор Соколовски, „Брачен Помошник“ во режија на Андреј Цветановски, „Епизодист“ на Игор Алексов, „Балон“ на Марија Апчевска, „Госпоѓа Ерме“ на Костадин Анастасов, „Образ“ во режија на Стефан Сидовски, „Кафеана“ на Куштрим ...
| | веќе видена | слични

Останато

Шпанската полиција синоќа ги соопшти имињата на осомничените Мароканци за нападите изведени во Барселона и Камбрилс, во кои 14 лица го загубија животот и ...
сите 394 | | | веќе видена

И птиците повеќе не сакаат да летаат над опустошениот е рид над скопското село Кондово. Пред само два дена силните пламени јазици пеплосаа сè. Уништена е ...
сите 504 | | | веќе видена

Велешани сѐ уште не веруваат во тоа што се случило во нивниот град, на улицата „Коле Цветков", рано утрото на 16 август. Едноставно не можат да поверуват дека ...
сите 117 | | | веќе видена

Поголема група млади луѓе денеска повторно протестираа пред Министерството за внатрешни работи, против полициската бруталност, откако полицаец пред некој ...
сите 155 | | | веќе видена

По повод Денот на Армијата на Република Македонија, претседателот Ѓорге Иванов со Орден за воени заслуги ги одликува Командата за обука и доктрини, Баталјонот ...
сите 156 | | | веќе видена

Разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски означува почеток на реформите во судството кои ќе донесат правда за сите, изјави Петре Шилегов на денешната ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филмскиот фонд ја објави Програмата за филмска дејност од национален интерес за 2010

Од:
До кого (е-маил):
Порака: