Антибиотиците не делуваат кај синуситисот

Британските лекари започнаа кампања со која ги повикуваат докторите да го намалат бројот на рецептите за антибиотици во случаите на инфекција на синусите , бидејќи се покажало дека тие не делуваат . Антибиотиците , инаку , се препишуваат во 90 % од случаите на синуситис . Анализата на девет независни истражувања покажала дека антибиотиците воопшто не делуваат на инфекцијата дури и ако болеста трае повеќе од 10 дена . Синуситисот е зачестена болест , која најмногу се јавува по настинка и грип , а секоја година се дијагностицира кај еден до пет проценти од возрасните . Инфекцијата на синуси предизвикува зголемена температура , болки и отоци на лицето и челото , како и затнат нос . Врежано е мислењето дека должината на болеста може да иницира бактериолошка , а не вирусна инфекција , поради што се препишуваат антибиотици доколку болеста трае повеќе од 10 дена . Но , најновите истражувања покажаа дека траењето на болеста не е добар индикатор за одредување дали антибиотиците ќе делуваат или не . Британските лекари ...
| | веќе видена | слични

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Северна Кореја може да се исправи пред тешки воени последици доколку преземе воени дејствија, изјави американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, цитиран од ...
сите 249 | | | веќе видена

Со разрешувањето на Марко Зврлевски, пропадна последниот обид на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да го заштити криминалот во редовите на ...
сите 183 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 247 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Антибиотиците не делуваат кај синуситисот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: