ЗНМ реагира на информирањето на Сител за преговорите за името

Советот на честа при Здружението на новинарите на Македонија ( ЗНМ ) , реагира на непрофесионалното и необјективното информирање на ТВ Сител за разговорите меѓу Грција и Македонија во врска со спорот со името . Според ЗНМ , уредникот на вестите Ивона Талевска , на 17 . 03 . 2008 година во најавата на вестите во 18 часот , извртувајќи ги фактите ја дезинформираше јавноста дека Грција вложила вето за членството на Македонија во НАТО . Советот на честа оценува дека со таквото однесување уредничката Талевска го прекрши првиот член од Кодексот на новинарите кој бара да се објавуваат точни и проверени информации и да не се прикриваат суштински факти . Талевска , повикувајќи се на информацијата за трите предлози на Нимиц извлече заклучок дека Грција вложила вето за македонското членство во НАТО , иако преговорите во Виена не се место каде таа земја може да стави вето на македонската кандидатура . Советот смета дека овој случај претставува грубо прекршување на етичките вредности и професионалните стандарди кое од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Од Министерството за финансии доставија графици на кои е прикажано движењето на јавниот и државниот долг на Република Македонија. Министерството за финансии ...
сите 76 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 216 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена

Разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски го означува почетокот на реформите во судството, кои што ќе донесат правда и правичност за сите. Ова ...
сите 663 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗНМ реагира на информирањето на Сител за преговорите за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: