Тоше загина при ударот на Туарегот во камионот, а не во заштитната ограда, тврди вештакот Коњевиќ

Причина за смртта на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески во сообраќајната несреќа на 16 октомври 2007 кај Нова Градишка, не беше ударот на возилото во кое се возеше во заштитната ограда на автопатот, туку ударот на Туарегот во камионот, тврди сообраќајниот вештак Дарко Коњевиќ од Славонски Брод кој вршел увид на местото на несреќата. - Предната страна на возилата во кое беше Тоше Проески, поради силата на ударот, навлегла под камионот во должина од 2,2 метри при што силно го притиснала покривот на Туарегот меѓу вратата и предното стакло од десна страна, на која Проески бил во полулежечка положба и врзан со сигурносниот појас. Од силината на ударот телото на Проески нагло се подигнало, а покривот од возилото истовремено со голема сила се спуштил кон неговата глава, објаснува Коњевиќ во разговор за весникот „Вечерњи лист“. Возилата, камионот и Туарегот, закачени продолжиле да се движат уште неколку десетини метри, а кога брзината на движењето на приколката на камионот и на Туарегот се изедначиле, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Се надеваме на позитивно решение за стопирање на деветкатницата пред „Мајчин дом“, рече градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, денеска пред ...
сите 259 | | | веќе видена

Бизнисмените очекуваат да ги наплатат долговите од општините по ребалансот на буџетот откако министерот за финансии Драган Тевдовски најави дека 92 милиони ...
сите 98 | | | веќе видена

Денескана пладне додека десетмина лица кои ја блокираа улицата пред Собранието на Република Македонија во еден момент нападнаа еден млад дечко кој со велосипед ...
сите 34 | | | веќе видена

УФЦ шампионот Кабиб Нурмагомедов стана планетарна ѕвезда после победата над Конор Мекгрегор, а неодамна си доби и голем графит во еден дел од Инстанбул. ...
сите 145 | | | веќе видена

Фудбалерите кои отсуствуваа поради стомачен вирус добиваат шанса уште од првата минута, најмногу голови ќе се очекуваат од Пандев, нашите сениори се многу ...
сите 205 | | | веќе видена

Капитални инвестиции нема, а Владата продолжува редовно да се задолжува на домашниот пазар. Министерството за финансии денеска одржа аукција на хартии од ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тоше загина при ударот на Туарегот во камионот, а не во заштитната ограда, тврди вештакот Коњевиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: