Владиците ги бранат бебињата од епрувета

Од ниту еден црковен канон не произлегува дека е грев да се врши вонтелесното оплодување за да се раѓаат децата , вели митрополитот Петар Професорите од Богословскиот факултет претеруваат кога тврдат дека вонтелесното оплодување со цел да се добијат деца претставува грев , изјавуваат владици на Светиот синод на Македонската православна црква . Преспанско пелагонискиот митрополит Петар и дебарско кичевскиот Тимотеј сметаат дека не може да се забранува методата со помош на која брачните двојки ќе добијат потомство . Од ниту еден црковен канон не произлегува дека е грев да се врши вонтелесното оплодување за да се раѓаат децата . Каноните се пишувани во дамнешните времиња кога немало ни помисла за оваа , како и за другите , медицински методи . Затоа , не може никој да влече остар заклучок дека црквата не дозволува таков начин на оплодување . Методот има хумана цел , оние луѓе што сакаат да имаат деца да добијат потомци . Тука нема никакви манипулации вели владиката Петар . Наставно научниот совет на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Од Министерството за финансии доставија графици на кои е прикажано движењето на јавниот и државниот долг на Република Македонија. Министерството за финансии ...
сите 76 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 216 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена

Разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски го означува почетокот на реформите во судството, кои што ќе донесат правда и правичност за сите. Ова ...
сите 663 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владиците ги бранат бебињата од епрувета

Од:
До кого (е-маил):
Порака: