„Микеи интернационал“ тргнат од американската црна листа

Панче Малиновски, сопственикот на „Микеи“, тврдеше дека поставувањето на неговата фирма на таа листа е грешка, која набргу ќе биде поправена. Бришењето на „Микеи“ од оваа листа е објавено на официјалната страница на Министерството со датум од 30 јули. Како што немаше никакво објаснување зошто „Микеи“ е ставен на таа листа, така сега нема објаснување зошто е тргнат, ниту, пак, извинување од американското министерство до „Микеи“. Интересно е тоа што на интернет-страницата на американското министерство само „Микеи“ е тргнат, додека на другите компании за кои веќе не важи црната листа, е назначено дека забраната им е истечена. Претпоставките зошто „Микеи“ е ставен на оваа листа беа поради пресудата на братот на Малиновски, Јури Монтгомери, кој беше осуден во САД поради прекршување на американските закони за трговија со оружје и со воена опрема.
| | веќе видена | слични

Останато

Денескана пладне додека десетмина лица кои ја блокираа улицата пред Собранието на Република Македонија во еден момент нападнаа еден млад дечко кој со велосипед ...
сите 48 | | | веќе видена

Една од најголемите глумици во некогашна Југославија, Милена Дравиќ, само неколку дена откако наполни 78 години се збогува со животот и замина во вечноста. Ќе ...
сите 74 | | | веќе видена

 Од Роби Вилијамс до Кара Делевињ, познатите личности изгледаа префинето и гламурозно на свадбата на принцезата Еугенија. Неодамна се случи и втората кралска ...
сите 42 | | | веќе видена

Фудбалерите кои отсуствуваа поради стомачен вирус добиваат шанса уште од првата минута, најмногу голови ќе се очекуваат од Пандев, нашите сениори се многу ...
сите 84 | | | веќе видена

Кенсингтонската палата вчера наутро објави дека Меган Маркл и принцот Хари ќе станат родители, а неколку часа претходно, тие двајца слетале во Сиднеј, на ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Микеи интернационал“ тргнат од американската црна листа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: