Македонија - Новите водомери вртат како таксиметри

Прилепчани се жалат од високите сметки за вода Новите водомери вртат како таксиметри Новите водомери, со кои од прилепскиот „Водовод“ ги заменува старите, покажуваат превисок износ на потрошена вода и мора да се проверат од независна контрола - се жалат многу прилепски семејства, кои добиле астрономски сметки за вода. - Ова не е нормално! Откако ми го ставија новиот водомер, плаќам од илјада денари месечно. Порано трошев по 20-25 кубни метри вода, а сега не сум добил сметка пониска од 40 кубни метри месечно. Трошиме исто, дури помалку, па ни тревникот не го наводнувам како што треба од страв да не ме „изгорат“ - се жали Слободан Н. од прилепската населба „Варош“. Тој вели дека водомерот му го смениле без да побара, и тоа додека дома била само неговата стара мајка. Кога отишол во „Водовод“ да побара да му го вратат стариот водомер зашто е исправен, му рекле дека не може зашто новата политика била водомерите да се менуваат. - Со кое право ми го зедоа стариот водомер? Тој е моја приватна сопственост и можам да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бизнисмените очекуваат да ги наплатат долговите од општините по ребалансот на буџетот откако министерот за финансии Драган Тевдовски најави дека 92 милиони ...
сите 183 | | | веќе видена

Денескана пладне додека десетмина лица кои ја блокираа улицата пред Собранието на Република Македонија во еден момент нападнаа еден млад дечко кој со велосипед ...
сите 34 | | | веќе видена

УФЦ шампионот Кабиб Нурмагомедов стана планетарна ѕвезда после победата над Конор Мекгрегор, а неодамна си доби и голем графит во еден дел од Инстанбул. ...
сите 145 | | | веќе видена

Фудбалерите кои отсуствуваа поради стомачен вирус добиваат шанса уште од првата минута, најмногу голови ќе се очекуваат од Пандев, нашите сениори се многу ...
сите 216 | | | веќе видена

Една од најголемите глумици во некогашна Југославија, Милена Дравиќ, само неколку дена откако наполни 78 години се збогува со животот и замина во вечноста. Ќе ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Новите водомери вртат како таксиметри

Од:
До кого (е-маил):
Порака: