Половина од пациентите на дијализа заразени со хепатитис Ц

Половина од пациентите на дијализа заразени со хепатитис Ц Половина од пациентите што се на дијализа се заразени со хепатитис Ц , но овој тренд се намалува последниве години со стерилизација на сите апарати , изјави директорот на Клиниката за нефрологија , Александар Шиколе . Тој учествуваше на Научниот симпозиум посветен на Светскиот ден на бубрезите , кој се одбележа вчера , во Скопје . Поради уринарни болести , во 2005 година на преглед се јавиле повеќе од 90 . 000 пациенти , 6 . 500 од нив завршиле во болница , а повеќе од 200 починале , предупредија од Републичкиот завод за здравствена заштита . Нефролозите упатија апел за итно носење национална стратегија за рано откривање на хроничните бубрежни заболувања , со која се планира да се прегледаат од 20 . 000 до 50 . 000 луѓе . Со овие прегледи ќе се откријат и кардиоваскуларните болести , кои десетпати почесто се јавуваат кај пациентите со бубрежни болести предупредија лекарите . Министерот за здравство , Имер Селмани , рече дека ќе ја прифати ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Премиерот смета дека, како што ги нарече, постигнувањата на неговата влада во изминатите две години се доволен аргумент за пред граѓаните да бара нов мандат ...
сите 806 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 147 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Половина од пациентите на дијализа заразени со хепатитис Ц

Од:
До кого (е-маил):
Порака: