Почнува исплатата на повисока минимална плата. Управата за јавни приходи веќе го објави образецот кои фирмитре треба да го пополнат за да ја добијат потребната финаисиска помош од држвата и на своите вработени да им исплатата минималец од 12 илјади денари. Министерството за труд ќе прави пропверка на барањата дали компаниите ги исполнуваат условите за добивање на подршката. Со зголемувањето на минималецот дирекно ќе се влијае на пораст на потрошувачката но и на зголемување на просечната плата.Помош од 2000 денари по вработен ќе добијат газдите чии вработени месечно добивале нето плата од 10 илјади. 1500 денари по вработен ќе добијат оние кои на вработените месечно им исплаќале плата до 10 500 денари, 1000 денари по вработен ќе биде подршката за оние работодавачи чии работници месечмно примале од 10 500 до 11000 денари нето плата, а 500 денари помош по работник следува за рабодовачите кои исплаќале плати од 11 000 до 11 500 денари. Мимална од 200 евра треба да добијат околу 100 илајди работници. Фото за ...
сите 61 | | | веќе видена

Treepex – уред за лична употреба што го ...

АБА лига: Луковиќ МВП на колото, Трајковски ...

Најладното село на светот, на -60°C никој не ги ...

„Адора инженеринг“ ги награди Аневски со ...

Стеф Кари знае да погоди и од половина терен: 10 ...

Линкин парк му ја посветија новата песна на ...

ЌЕ РЕЧЕШ НБА Е: Постигнаа само шест поени во една ...

Во ладилник на Јапонец најдени делови од девет ...

„Nintendo“ продал речиси 8 милиони примероци од ...

Саудиска Арабија е прва земја во светот што ...

Голден Стејт покажа шампионска партија, шоу на ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

Барнли го совлада Њукасли се проби на седмото ...

ВИДЕО 360˚ Мехмети: И ВМРО-ДПМНЕ, но и албанските ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

„Сникерс корпички”

ВИДЕО 360˚ Трајковска: На Владата и е сеедно дали ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

(Видео) Кога Путин се вози низ град не смее да ...

Има 80 години и никогаш не се женел - неговата ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

ВИДЕО 360˚ Репортажа од Штип: Бочварски ја ...

(ВИДЕО) 360˚ Таравари: Заев не мораше да го ...

Од стадион во Ванкувер избркани навивачки кои ...

Проектил на Перишиќ за три бода за Интер

(ВИДЕО) 360˚ Репортажа од Струга: Мерко победи, ...

Текстилците бараат да плаќаат фиксни придонеси за ...

За Ноќта на вештерките: Напревете страшно фенерче ...