– Во мојот 4 годишен мандат ќе ги вложам сите напори за да го вратам сјајот во конзулска Битола. Очекувам длабока соработка со централната власт, со МНР. Денешното присуство на министерот за надворешни работи, почитуваниот Никола Димитров како и неговиот државен секретар, наш драг битолчанец и искусен дипломат господинот Виктор Димовски всушност го потврдуваат ова. Мојата цел ќе биде да се зајакне соработката со почесните конзуларни претставништва во Битола, да се зголеми нивниот број и секако да се зголеми бројот на збратимени градови на Битола со други градови од целиот свет. Кога мислам на зголемување на соработката најмногу ми значи таа соработка да не биди само на културен план туку особено ми значи да се прошири и на економски план. Знаеме дека демографската слика во Општина Битола долги години наназад покажува пад, стареење на населението, младите ни заминува и ние мора да отвориме перспектива за нив, ние мора да отвориме перспектива за млади и средни бизниси, ние мора да ја отвориме нашата економија ...
сите 56 | | | веќе видена

Буџетот за 2018 прво ќе оди на јавна расправа, а ...

Најголемото езеро на светот исчезнува: Научниците ...

ТЕРОРИЗАМ ВО ЊУЈОРК: Прегазил 8, 15-тина повредил ...

ТЕРОРИЗАМ ВО ЊУЈОРК: Прегазил 8, 15-тина повредил ...

Јастреб фатил верверица и ја однел во своето ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО – Еве како изгледа абортус ...

Кога ќе видите што направил овој човек, ќе ...

Што се случува кога дрон ќе прелета над гладни ...

Мајсторе, капа доле! Кога ќе видите каде и како ...

Еве ВАКА се менуваа знамињата на европските земји ...

Насобраните туристи гледале голем брод како ...

Покажувал како да замените штекер во домот, а ...

Застанал пред јарец и почнал да зборува. Она што ...

Добро обратете внимание што се појавува пред ...

Она што го прават овие руски војници ќе ве остави ...

Рушењето на оџак тргнало наопаку. Она што се ...

Сакал да се покаже пред пријателите и ИСКРШИЛ ...

Полицајци запреле на бензинска пумпа да наточат ...

Група пијани момци правела проблеми во ресторан, ...

Забележал згодна спонзоруша и ја повикал на ...

Поставиле камера пред пештера, а она што го ...

Осуммина загинати и десетина повредени во ...

Осуммина загинати и десетина повредени во ...

Со ножици пресекол конзерва. Причина? Кога ќе ...

Камионџија превртил шлепер полн со трупци. ...

За две години ќе се реконструираат 26 патни правци

Спонзоруша на дело: Го одбила, а потоа од џебот ...

Елен Деџенерис за Ноќта на вештерките како ...

Алијанса за Албанците и БЕСА поднесоа 86 ...

Само една поза гарантира женски оргазам, дознајте ...

Свилар станува легенда на Јунајтед! Два меча – ...

Вознемирувачко видео: Масакр на Менхетен – камион ...

Свилар вообичаено од херој од трагичар (видео)

Премиерот Заев со отворена поддршка на ЛГБТИ ...

На ова никој не може да остане рамнодушен: Поради ...

Свилар прво одбрани пенал, па пак си дадe автогол ...

Свилар прво одбрани пенал, па пак си дадe автогол ...

Ван Никерк го повреди коленото, го чека подолга ...

Истрели и прегазени луѓе во напад на Менхетн