– Денес би сакал да потсетам на два многу важни проекти за Битола за кои нашите политички опоненти шират невистини дека сме се откажале и целосно ги игнорираат, како да не постојат. Не може и не смее да се игнорираат 37 милиони евра за гасификација и 47 милиони евра за топлификација – живи пари кои се реални, обезбедени и веќе се реализират. Гасоводот Неготино-Кавадарци веќе е на пат кон Битола и во 2019 година треба да почне изградбата на дитрибутивната гасоводна градска мрежа, а првите корисници на топлинска енергија од РЕК ќе се приклучат на централното парно греење следната зима. Проектите се регулирани со посебен закон, а дел од парите се обезбедени преку заеми од сериозни странски банки и изградбата е во тек и е во напредна фаза. Единствено што може да ги спречи или одложи се некакви измислици и манипулации од типот на згрешена траса какви што веќе видовме. Краткорочна гасификацијата на Битола по примерот на Струмица , не може и не смее да биде замена за овие гигантски, капитални и долгорочно издржани ...
сите 11 | | | веќе видена

”Француската надворешна политика, Европската ...

Топ 10 НБА потези на претходната вечер кои ќе ве ...

СДСМ со убедлива победи и во вториот круг на ...

Не прислушкува ли Facebook дури и кога спиеме?

Мистериозни сибирски дупки можат да ослободат ...

ВМРО-ДПМНЕ не ги признава резултатите од ...

Постизборни промени во владиниот и ...

ЈОРМ: Поднесени неколку пријави за изборни ...

Градоначалничките машки ќе се справуваат со ...

Печатете фотографии директно од телефонот (ВИДЕО)

„Пица деликатес”

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ бараат оставка од ...

На ова место луѓето и авионите исчезнуваат на ...

(Видео) Груевски го бара пасошот од судот за да ...

Горда сум што сум прв робот признат како граѓанин ...

Манекен сексуална жртва на раперка: Од билборди ...

(Видео) Туторијали за совршена маска за Ноќта на ...

(Видео) Туторијали за совршена маска за Ноќта на ...

Русите објавија видео снимка: Вака Американците ...

На денешен ден: Еден од најголемите бокс мечеви ...

Џоан Дидион писателката со скршено срце

Аромата неодолива: Мафини со кокос

Се се враќа, се се плаќа: Рамос понижен со иста ...

Скандал за кој се молчи 30 години: Вистината ја ...

Трагедија која ќе ве натера да се замислите: Прво ...

Села не ги признава изборите: Полицијата ги ...

Првиот човек кој е погребан на Месечината: ...

Првиот човек кој е погребан на Месечината: ...

Невеста на венчавката се фрлила на под, а кога ќе ...

Бездомник побарал вода од полицаец, не ни сонувал ...

Беше еден од најпопуларните музичари во поранешна ...

Чудна “светлосна кугла“ на небото ги уплаши ...

Чудна “светлосна кугла“ на небото ги уплаши ...

Ги изненади сите: Роналдо во живо на фановите им ...

Дали ова е најдобриот одговор на „Продади ми го ...

Ким Јонг Ун посетил фабрика за козметички ...

Меси со порака до Рамос: Ете тоа е карма

Меси со порака до Рамос: Ете тоа е карма

УФЦ легендата брутално нокаутирана уште во првата ...