Лицата со попреченост може активно да се вклучат на пазарот на трудот и да заработуваат сами. Потребна е само нивна професионална рехабилитирана ориентација. Со цел да им се помогне на овие лица и да се овожможи и тие да станат конкурентни на пазарот на труд министерството за труд и социјална политика заедно со УНДП и австриската амбасада започна со имплеметација на пилот проект кој овозможува оспособување на овие лица согласно нивните можности. Во проектот се вклучени 23 лица од кои 20 од заводот во Банко и 3 од Порака Неготино, како и 15 ментори . ,, Со овој пилот проект се покажува дека лицата можат да бидат оспособени за одредени работи, секако под менторска поддршка, затоа денеска им честитавме и на 15 ментори кои што се обучени за да професионално планираат и ги вклучуваат на пазарот на труд овие лица кои што се сместени тука за да понатаму оваа пилот програма стане и системски интегрирана во Македонија.,, рече Мила Царовска – министер за труд и социјална политика Од УНДП велат дека еден од нивните ...
сите 35 | | | веќе видена

Нетфликс ја прекинува “House of Cards” по ...

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Електричната енергија мора да биде од обновливи ...

Се обиде да ја забие топката, но доби блокада од ...

Топ 10 фудбалски суперѕвезди и нивните автомобили ...

Treepex – уред за лична употреба што го ...

АБА лига: Луковиќ МВП на колото, Трајковски ...

Најладното село на светот, на -60°C никој не ги ...

„Адора инженеринг“ ги награди Аневски со ...

Стеф Кари знае да погоди и од половина терен: 10 ...

Линкин парк му ја посветија новата песна на ...

ЌЕ РЕЧЕШ НБА Е: Постигнаа само шест поени во една ...

Во ладилник на Јапонец најдени делови од девет ...

„Nintendo“ продал речиси 8 милиони примероци од ...

Саудиска Арабија е прва земја во светот што ...

Голден Стејт покажа шампионска партија, шоу на ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

Барнли го совлада Њукасли се проби на седмото ...

ВИДЕО 360˚ Мехмети: И ВМРО-ДПМНЕ, но и албанските ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

„Сникерс корпички”

ВИДЕО 360˚ Трајковска: На Владата и е сеедно дали ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

(Видео) Кога Путин се вози низ град не смее да ...

Има 80 години и никогаш не се женел - неговата ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

ВИДЕО 360˚ Репортажа од Штип: Бочварски ја ...

(ВИДЕО) 360˚ Таравари: Заев не мораше да го ...