Сите оние лица кои се дел од ДИК, а имаат судир на интереси веднаш да бидат разрешени, бараат пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата. Од партијата обвинуваат дека дел од Комисијата работи во интерес на партијата на власт, наведувајќи дека имало претседатели на општински изборни комисии кои биле во првите редови на митинзи на СДСМ и вршеле партиски активности. Пратеничката Невенка Стаменковска денеска побара разрешување и за генералниот секретар на ДИК Добре Јанчев, кој што е сопруг на советничка која е втора на листата на СДСМ за Град Скопје, бидејќи според ВМРО-ДПМНЕ во овој случај, постои класичен судир на интереси и непотизам. Првиот човек на ДИК Александар Чичаковски пак вели дека досега нема официјални приговори на изборот на членови на општинските изборни комисии. Чичаковски посочува дека доколку има забележани случаи за пристрасност треба да бидат доставени до ДИК за да може да постапи во најкраток рок, но според него до овој момент до ДИК не се пристигнати приговори дека претседатели на ...
сите 27 | | | веќе видена

Знае ли Телма дека емитувала „евтини серии без ...

Шеик од Катар заинтересиран за инвестирање во ...

Минимална плата во текстилните конфекции

Ковачев за ТВ 24: Македонија ќе биде високо на ...

Зема селотејп и го залепи преку клучот. Ќе се ...

Наков за одлуката на Апелација – очекуван пресврт

Чудесно: Близначки родени држејќи се за раце ...

Драмата во Битола – За 10 секунди се случи се и ...

Општина Кочани во буџетска дупка

Лозарите од валандовско бараат повисоки откупни ...

ВМРО - ДПМНЕ: Поскапувањето на акцизата за ...

880 милиони евра од буџетот за 2018 за плати и ...

Мистерија – каде исчезна цело езеро? (ВИДЕО)

МВР трага по убиецот на Мартин Јанушев

Лазаревски: Масовното прислушување го вршеше ...

Неодолив прелиен овошен сутлијаш: Десерт кој ...

„Бомбите“ ќе бидат докази за „ТНТ“ и „Топлик“, ...

Анкетна за „Диво насеље“ во Собранието

Какви промени не очекуваат во Football Manager ...

Ставил 10.000 прскалки во лонец – погледнете што ...

Во Валандово 20 казани од утрово се поставија за ...

Советник во општина Лозово од ВМРО – ДПМНЕ ...

(Видео) Кога е најтешко тука е Питер Крауч: ...

Најмалку 19 загинаа во тајфунот Демри (ВИДЕО)

Апелација одлучи - „бомбите“ да бидат доказ во ...

Џиновската озонска дупка конечно се намалува, што ...

Возачот на данската министерка за имиграција - ...

Чавушоглу поради Македонија ги изнервира Грците

(ВИДЕО) ПУТИН ПРИЗНА: Скокам од пет, седум метри, ...

Гетафе водеше со 0-2 но Будебуз и Санабриа ...

139 -ти протест на „Но пасаран“

Нацев: Мафијата си доби своја држава со доаѓањето ...

(ВИДЕО) Колариќ: СДС нема да им ги покачат ...

Делев: Заев и СДСМ ги измамија граѓаните, ова се ...

За градоначалнкот од СДСМ во Делчево не важат ...

(Видеоинтервју) Ѓорѓи Лазаревски: Звонко е јунак ...

Меси ќе го одигра 600. меч за Барса

Леброн Џејмс ги потсети сите кој е „Кралот“ ...

Полицијата почна борба против порнографија со ...