Се нижат проблемите во здравството. Клиниката за гинекологија во Скопје во последниов период бележи најцрна статистика. Што превземаат надлежните? ТВНОВА побара одговор од Министерството за здравство. „Смрноста на новороденчиња не е проблем настанат преку ноќ туку проблем кој се провлекува со години. Наивно би било некој воопшто да помисли дека сите предизвици со кои што се соочува здравствениот систем би можеле да се решат за четири месеци или пак настанале токму во овој временски период. Во секој случај, новото раководство интензивно работи на решавање не само на проблемите на ГАК туку воопшто во македонскиот здравствен систем. Токму за таа цел како врвен приоритет го лоциравме проблемот со смртноста на новороденчиња и покрај краткиот период веќе започнавме со низа мерки и активности кои очекуваме дека како на краток, така и на долг рок ќе придонесат кон решавање на овој проблем“, велат од Министерството. Во ЈЗУ Гинекологија и акушерсво –Скопје во моментов има 48 деца на интензивна нега, 44 деца се родени ...
сите 61 | | | веќе видена

Најладното село на светот, на -60°C никој не ги ...

„Адора инженеринг“ ги награди Аневски со ...

Стеф Кари знае да погоди и од половина терен: 10 ...

Линкин парк му ја посветија новата песна на ...

ЌЕ РЕЧЕШ НБА Е: Постигнаа само шест поени во една ...

Во ладилник на Јапонец најдени делови од девет ...

„Nintendo“ продал речиси 8 милиони примероци од ...

Саудиска Арабија е прва земја во светот што ...

Голден Стејт покажа шампионска партија, шоу на ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

Барнли го совлада Њукасли се проби на седмото ...

ВИДЕО 360˚ Мехмети: И ВМРО-ДПМНЕ, но и албанските ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

„Сникерс корпички”

ВИДЕО 360˚ Трајковска: На Владата и е сеедно дали ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

(Видео) Кога Путин се вози низ град не смее да ...

Има 80 години и никогаш не се женел - неговата ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

ВИДЕО 360˚ Репортажа од Штип: Бочварски ја ...

(ВИДЕО) 360˚ Таравари: Заев не мораше да го ...

Од стадион во Ванкувер избркани навивачки кои ...

Проектил на Перишиќ за три бода за Интер

(ВИДЕО) 360˚ Репортажа од Струга: Мерко победи, ...

Текстилците бараат да плаќаат фиксни придонеси за ...

За Ноќта на вештерките: Напревете страшно фенерче ...

Искористени сите 1700 вакцини за сеознски грип во ...

Сексуалниот геј скандал со Кевин Спејси стави ...