Улогата на т.н. „човечки капитал“ во рамки на иницијативата за меѓународен економски развој „Еден појас, еден пат“ во фокусот на Третата меѓународна конференција на Кина и земјите од Централна и Источна Европа која се одржува во Охрид. На конференцијата присуствуваа претставници од 15 држави од 4 континенти. Трета конференција „Кина – Централна и Источна Европа“ посветена на улогата на човечкиот капитал во иницијативата „Еден појас, еден пат“ од денеска се одржува во Охрид. На отворањето на конференцијата, претседателот Ѓорге Иванов истакна дека Македонија, поради позитивното искуство од минатото, сака да биде дел и од новиот Пат на свилата заради што ја поддржува кинеската иницијатива „Еден пат, еден појас“, за која оцени дека придонесува кон мирот, просперитетот, отвореноста, иновацијата и поврзувањето меѓу цивилизациите. Оваа иницијатива за нас е многу важна бидејќи онаму каде што нема патишта, таму нема трговија. Само таму каде што има развиена инфраструктура има развиена трговија и соработка додаде ...
сите 17 | | | веќе видена

Стеф Кари знае да погоди и од половина терен: 10 ...

Линкин парк му ја посветија новата песна на ...

ЌЕ РЕЧЕШ НБА Е: Постигнаа само шест поени во една ...

Во ладилник на Јапонец најдени делови од девет ...

„Nintendo“ продал речиси 8 милиони примероци од ...

Саудиска Арабија е прва земја во светот што ...

Голден Стејт покажа шампионска партија, шоу на ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

Барнли го совлада Њукасли се проби на седмото ...

ВИДЕО 360˚ Мехмети: И ВМРО-ДПМНЕ, но и албанските ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

„Сникерс корпички”

ВИДЕО 360˚ Трајковска: На Владата и е сеедно дали ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

(Видео) Кога Путин се вози низ град не смее да ...

Има 80 години и никогаш не се женел - неговата ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

ВИДЕО 360˚ Репортажа од Штип: Бочварски ја ...

(ВИДЕО) 360˚ Таравари: Заев не мораше да го ...

Од стадион во Ванкувер избркани навивачки кои ...

Проектил на Перишиќ за три бода за Интер

(ВИДЕО) 360˚ Репортажа од Струга: Мерко победи, ...

Текстилците бараат да плаќаат фиксни придонеси за ...

За Ноќта на вештерките: Напревете страшно фенерче ...

Искористени сите 1700 вакцини за сеознски грип во ...

Сексуалниот геј скандал со Кевин Спејси стави ...

По овие супер документарци, никогаш веќе нема да ...

По овие супер документарци, никогаш веќе нема да ...