Кавадарци има огромен туристички потенцијал, и можности за културен развој. Но, изминативе 8 години под локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ, културниот живот во Кавадарци, а особено Тиквешкиот Гроздобер, беа целосно запоставени. Тоа мора да се промени, да се врати сјајот на Тиквешкиот Гроздобер, и на културниот живот општината, рече во денешното обраќање Бетиан Китев, кандидат на СДСМ и коалицијата за градоначалник на Кавадарци. – Ќе ги реконструираме домовите на културата во Ваташа, во Сопот, и во Дреново, кои моментално целосно се распаѓаат. Тиквешкиот Гроздобер ќе стане регионален настан, препознатлив не само во Македонија, туку и низ цел Балкан. Посебен акцент ќе ставиме на Тиквешкиот карневал. Ќе го вратиме и саемот на земјоделски производи и машини, и ќе организираме саеми на вино – истакна Китев. Ќе се развива и винскиот туризам во Кавадарци со изградба на вински пат кој ќе го заобиколува градскиот парк и ќе завршува на улица “Дисанска“. Патот ќе располага со атрактивни туристички содржини и мини винарии за ...
сите 26 | | | веќе видена

Електричната енергија мора да биде од обновливи ...

Се обиде да ја забие топката, но доби блокада од ...

Топ 10 фудбалски суперѕвезди и нивните автомобили ...

Treepex – уред за лична употреба што го ...

АБА лига: Луковиќ МВП на колото, Трајковски ...

Најладното село на светот, на -60°C никој не ги ...

„Адора инженеринг“ ги награди Аневски со ...

Стеф Кари знае да погоди и од половина терен: 10 ...

Линкин парк му ја посветија новата песна на ...

ЌЕ РЕЧЕШ НБА Е: Постигнаа само шест поени во една ...

Во ладилник на Јапонец најдени делови од девет ...

„Nintendo“ продал речиси 8 милиони примероци од ...

Саудиска Арабија е прва земја во светот што ...

Голден Стејт покажа шампионска партија, шоу на ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

Барнли го совлада Њукасли се проби на седмото ...

ВИДЕО 360˚ Мехмети: И ВМРО-ДПМНЕ, но и албанските ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

„Сникерс корпички”

ВИДЕО 360˚ Трајковска: На Владата и е сеедно дали ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

(Видео) Кога Путин се вози низ град не смее да ...

Има 80 години и никогаш не се женел - неговата ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

ВИДЕО 360˚ Репортажа од Штип: Бочварски ја ...

(ВИДЕО) 360˚ Таравари: Заев не мораше да го ...

Од стадион во Ванкувер избркани навивачки кои ...

Проектил на Перишиќ за три бода за Интер