Кандидатот за градоначаланик на општината Велес од ВМРО-ДПМНЕ, Славчо Чадиев денеска ја промовираше мерката од својата програма која се однесува на семејствата кои се во социјален ризик и семејства на лица со хендикеп. -Мерка со која сакаме да помогнеме и да излеземе во пресрет на потребите на голем број наши сограѓани. Во наредниот период локалната самоуправа предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе донесе мерка за ослободување од плаќање на сметки за вода и комуналии како и отпишување на утужен долг за лица од социјално загрозени семејства и семејства на лица со хендикеп, истакна Чадиев. Појасни дека со оваа мерка ќе бидат опфатени околу 1000 велешки домаќинства кои се евидентирани како корисници во Центарот за социјална работа во Велес. -Преку реализација на оваа мерка очекуваме да се подобри социјалниот статус на ранливите категории на граѓани кои од најразлични причини и не по своја вина акумулирале долгови кои многу тешко можат да ги подмират. Со отпишувањето на долгот спрема ЈКП Дервен тие ќе добијат нова шанса да ...
сите 109 | | | веќе видена

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Електричната енергија мора да биде од обновливи ...

Се обиде да ја забие топката, но доби блокада од ...

Топ 10 фудбалски суперѕвезди и нивните автомобили ...

Treepex – уред за лична употреба што го ...

АБА лига: Луковиќ МВП на колото, Трајковски ...

Најладното село на светот, на -60°C никој не ги ...

„Адора инженеринг“ ги награди Аневски со ...

Стеф Кари знае да погоди и од половина терен: 10 ...

Линкин парк му ја посветија новата песна на ...

ЌЕ РЕЧЕШ НБА Е: Постигнаа само шест поени во една ...

Во ладилник на Јапонец најдени делови од девет ...

„Nintendo“ продал речиси 8 милиони примероци од ...

Саудиска Арабија е прва земја во светот што ...

Голден Стејт покажа шампионска партија, шоу на ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

Барнли го совлада Њукасли се проби на седмото ...

ВИДЕО 360˚ Мехмети: И ВМРО-ДПМНЕ, но и албанските ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

„Сникерс корпички”

ВИДЕО 360˚ Трајковска: На Владата и е сеедно дали ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

(Видео) Кога Путин се вози низ град не смее да ...

Има 80 години и никогаш не се женел - неговата ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

ВИДЕО 360˚ Репортажа од Штип: Бочварски ја ...

(ВИДЕО) 360˚ Таравари: Заев не мораше да го ...

Од стадион во Ванкувер избркани навивачки кои ...