Google овозможи на гласовниот асистент, покрај женскиот глас да може да се користи и машки глас. На поставките на Google можете да го изберете Voice II, односно машкиот глас кој подоцна ќе ви помога во управувањето на оперативниот систем, Андроид уредите, паметните звучници и слично. Досега сите технолошки компании имаа опција само за женски глас кај гласовните асистенти. Apple ја има популарната Siri, гласот на Cortana на Microsoft е на познатата актерка Џен Тејлор, а Amazon ја има асистентката Alexa. Меѓутоа, со надградбата на оперативниот систем 7.12, Google одлучи да направи мала промена и да им овозможи на корисниците да можат да изберат помеѓу машки и женски глас. Овие гласовни асистенти немаат имиња како Siri, Alexa или Cortana, туку едноставно за женски глас потребно е да селектирате Voice I, а за машки глас Voice II. Гласовниот асистент на Google од половината на оваа година стана достапен и на iOS оперативниот систем на Apple. На почетокот можеа да го користат само корисниците на Google Pixel ...
сите 5 | | | веќе видена

Нетфликс ја прекинува “House of Cards” по ...

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Електричната енергија мора да биде од обновливи ...

Се обиде да ја забие топката, но доби блокада од ...

Топ 10 фудбалски суперѕвезди и нивните автомобили ...

Treepex – уред за лична употреба што го ...

АБА лига: Луковиќ МВП на колото, Трајковски ...

Најладното село на светот, на -60°C никој не ги ...

„Адора инженеринг“ ги награди Аневски со ...

Стеф Кари знае да погоди и од половина терен: 10 ...

Линкин парк му ја посветија новата песна на ...

ЌЕ РЕЧЕШ НБА Е: Постигнаа само шест поени во една ...

Во ладилник на Јапонец најдени делови од девет ...

„Nintendo“ продал речиси 8 милиони примероци од ...

Саудиска Арабија е прва земја во светот што ...

Голден Стејт покажа шампионска партија, шоу на ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

За тие што ќе одат на Halloween забава: Брзи ...

Барнли го совлада Њукасли се проби на седмото ...

ВИДЕО 360˚ Мехмети: И ВМРО-ДПМНЕ, но и албанските ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

ГС ги „прегази“ Клиперси, рекорд на кариерата на ...

„Сникерс корпички”

ВИДЕО 360˚ Трајковска: На Владата и е сеедно дали ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

Вориорс на плус 28 во ЛА, Бостон ја расипа ...

(Видео) Кога Путин се вози низ град не смее да ...

Има 80 години и никогаш не се женел - неговата ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

НБА: Ирвинг си поигра со Спарси, Порзингис сам го ...

ВИДЕО 360˚ Репортажа од Штип: Бочварски ја ...

(ВИДЕО) 360˚ Таравари: Заев не мораше да го ...