За овој играч се очекуваше да биде новиот Раул и нов миленик на навивачите на Реал Мадрид, но работите не се одвиваа како што беа замислени. Хавиер Портиљо ги собори сите рекорди во младинските селекции на Реал Мадрид. Белиот дрес го облече на 12 години и постепено растеше низ младинскиот систем на „Кралевите“ со цел еден ден да го наследи својот идол Раул. Се изгледаше како бајка кога на 26. февруари 2003. година го постигна израмнувачкиот гол против Борусија Дортмунд во втората групна фаза од Лигата на шампионите (тогаш се играа два пати по групи) за пласман на Реал во четвртфиналето и шанса за одбрана на европската титула. Таа сезона Портиљо воглавно влегуваше од клупата за резерви на местото на Раул или Роналдо, па на 23 натпревари даде 14 гола, што беше фантастичен учинок. Сепак, „Галактикосите“ не трпеа мали и неатрактивни имиња, па на Портиљо набрзо му беше кажано дека ќе мора да си оди од тимот. Најпрво беше позајмен во Фиорентина каде никако не успеа да се снајде, за сезона подоцна да се пресели во ...
сите 118 | | | веќе видена

Хулиган со нож сакал да ја нападне ѕвездата на ...

Хулиган со нож сакал да ја нападне ѕвездата на ...

Петровска во посета на старата индустриска зона ...

Алармантни наоди од вонредниот инспекциски надзор ...

ВМРО-НП со поддршка за Илиоски

Фестивал на античка драма Стоби

Илиоски најави отпишување на комунални долгови

Цело Куманово во облак од чад едно лице во ...

Европа бара поголема транспарентност при делење ...

Кирацовски со поддршка за Петровска

Кирацовски: ЕЛЕМ нема да се продава

Ревизија на студиите за влијанието на рудниците

Тетовски Југохром ќе биде рестартиран

Панчевски поднесе претставка до Судскиот совет

Благој Шаклевски за ветувањата на Заев

Судијата му одзеде поен, а тој го предаде мечот

Катастрофа, младите фудбалери загубија од ...

Приведен па ослободен газдата на „Макоил“

ВМРО-ДПМНЕ за лицемерието на СДСМ

Груевски за дивите депонии во градот

Брзи и вкусни: Коцки со мелено месо и блитква ...

Надежите се посрамотија, пораз од Гибралтар! ...

ОЈ-Охрид ќе утврдува кривична одговорност за ...

ВИДЕО од несреќата пред Делчево во која загина ...

Трајковски: Колку пари на граѓаните се потрошени ...

Еве како во Исланд и Србија се прослави пласманот ...

Еве како во Исланд и Србија се прослави пласманот ...

Побеснат маж ја затекнал сопругата со љубовник во ...

Сем Смит ја објави новата песна `Pray` посветена ...

Надежите на Милевски шокирани – Гибралтар води со ...

Привремениот УФЦ првак со тешки зборови до ...

Привремениот УФЦ првак со тешки зборови до ...

Невиден срам за славниот тренер: Поранешната ...

(Видео) Објавен нов трејлер за „Последниот џедај“

Зад познатиот хит на Силвана Арменулиќ се крие ...

(ВИДЕО) Темелковски: Ќе ги реконструираме ...

Роботи снимија комплетен албум наречен ...

ДИМИТРОВ ДО ЕВРОПРАТЕНИЦИТЕ: Донесовме надеж, ...

Доналд Трамп никогаш нема да ни биде претседател!