Дваесет и седум првачиња, само во општина Штип, учебната година ја започнаа со задоцнување од две до три недели. На 1-ви септември се евидентирани 415 првачиња, за денеска бројката да се зголеми на 442 ученици. Прва причина за задоцнето започнување на образовниот процес е тоа што нивните родители се на сезонска работа во земјава и странство и не биле во можност навреме да ги испратат своите првоодделенци на училиште. Претежно тоа се ученици кои потекнуваат од економски слаби семејства, економски немоќни, кои припаѓаат на една маргинализирана група која се наоѓа на едно многу ниско економско ниво во општина Штип-изјави Соња Николова, одделение за образование при ЛС-Штип Втората причина поради задоцнетото тргнување на училиште Николова ја лоцира во неинформираноста на родителите дека основното образование е задолжително. Следува парична казна, глоба, од 60 до 80 евра во денарска против вредност доколку го прекршат Законот за основно образование, односно, доколку не ги запишат учениците-додаде Николова ...
сите 13 | | | веќе видена

Анализа на Канал 5: Архитект или фармацевт ќе го ...

Семејство загина во тешка сообраќајна несреќа кај ...

Одбележан денот на Белиот стап

Интервју со Кирчо Ташков-кандидат за ...

Алаѓозовски за реакциите на Лабина Митевска

Алаѓозовски за реакциите на Лабина Митевска

Никој не знае како се трошат парите на битолчани

20 ПОЖАРНИКАРИ СЕ БОРАТ СО ПОЖАРОТ ВО КУМАНОВО: ...

Трајковски: Изминатите 10 години невработеноста ...

Хулиган со нож сакал да ја нападне ѕвездата на ...

Хулиган со нож сакал да ја нападне ѕвездата на ...

Петровска во посета на старата индустриска зона ...

Алармантни наоди од вонредниот инспекциски надзор ...

ВМРО-НП со поддршка за Илиоски

Фестивал на античка драма Стоби

Илиоски најави отпишување на комунални долгови

Цело Куманово во облак од чад едно лице во ...

Европа бара поголема транспарентност при делење ...

Кирацовски со поддршка за Петровска

Кирацовски: ЕЛЕМ нема да се продава

Ревизија на студиите за влијанието на рудниците

Тетовски Југохром ќе биде рестартиран

Панчевски поднесе претставка до Судскиот совет

Благој Шаклевски за ветувањата на Заев

Судијата му одзеде поен, а тој го предаде мечот

Катастрофа, младите фудбалери загубија од ...

Приведен па ослободен газдата на „Макоил“

ВМРО-ДПМНЕ за лицемерието на СДСМ

Груевски за дивите депонии во градот

Брзи и вкусни: Коцки со мелено месо и блитква ...

Надежите се посрамотија, пораз од Гибралтар! ...

ОЈ-Охрид ќе утврдува кривична одговорност за ...

ВИДЕО од несреќата пред Делчево во која загина ...

Трајковски: Колку пари на граѓаните се потрошени ...

Еве како во Исланд и Србија се прослави пласманот ...

Еве како во Исланд и Србија се прослави пласманот ...

Побеснат маж ја затекнал сопругата со љубовник во ...

Сем Смит ја објави новата песна `Pray` посветена ...

Надежите на Милевски шокирани – Гибралтар води со ...