Од утре скопскиот центар за јавно здравје и тимовите за имунизација ќе ги проверуваат вакциналните картони и ќе бараат деца кои не примиле МРП вакцина. Според информациите на Сител, во прв план ќе им бидат општините Центар и Карпош каде најголем број родители одбиваат или го одложуваат вакцинирањето против морбили. Оваа мерка доаѓа по регистрирањето на 5 случаи со мали сипаници кои се хоспитализирани на Инфективна и прогласување на епидемија во Гази Баба. Бидејќи заразените деца претходно биле на Детска клиника, епидемиолзи ги бараат болните кои тој ден биле во амбулантата за да проверат дали се под ризик од добивање на зараза. Исто така Комисијата за заразни болести препорача и рестрикција на посетите во болниците како превентивна мерка од ширење на заболувањето. За да спречат епидемиски размери на морбили, овој период во сите градови треба да почне и ревакцинацијата кај проводделенците. -Сите здравствени домови ќе дбијат известување да почнат со ревакцина кај децата на 6 годишна возраст и ако го одложиле ...
сите 71 | | | веќе видена

Ехо конкурс за најдобро кратко видео

Ехо конкурс за најдобро кратко видео

Петровска со Димитров за конзулска Битола

(ВИДЕО) ПИЛОТ ПРОТИВ БУРА: Едвај го задржал ...

Илиевски: Спроведување на гас до секој дом

Илиоски за топлификација и гасификација

Работодавачите од свои пари да дадат минимална ...

Злоупотребата на субвенциите, ја направи мерката ...

Шаклевски: Заев ќе го продава ЕЛЕМ

Кубачот на Шеќеринска призна вина, бара да не оди ...

Мисајловски: Ѓорче Петров ќе ја направам најубава ...

Аца Лукас во центарот на жестоко насилство - на ...

Крнчевска: Ревитализацијата на Старата битолска ...

Панчевски за ТВ 24: Јанева нема да ме заплаши, ...

Прес конференција на ПОДЕМ

(ВИДЕО) Марин најави изградба на ...

Груевски од Центар: За нови инвестиции, и нови ...

Од денеска стартува законската исплата на ...

Златков за субвенциите

ЕУ го укинува ФМ-радиото и гради ХААРП-постројка ...

ЕУ го укинува ФМ-радиото и гради ХААРП-постројка ...

Најомразената жена на интернет: Шутирала и газела ...

Кралот на Саудиска Арабија имаше мала незгода: ...

Мисајловски: Во Ѓорче Петров во иднина ќе ...

Дебата на пет од кандидатите за градоначалник на ...

(ВИДЕО) Вечерва во „360 Степени“ – соочување на ...

Бетиан Китев: Тиквешкото езеро – туристички бисер ...

Втора генерација Невил во Манчестер јунајтед?

Доделени сертификати на лица со посебни потреби ...

Царовска на доделувањето сертификати за обука за ...

Сите лица кои се дел од ДИК, а имаат судир на ...

После Siri, Alexa и Cortana, и Google воведе ...

Се нижат проблемите во здравството (ВИДЕО)

Јанева не открива дали Панчевски тајните податоци ...

ИВАНОВ: Македонија сака да биде дел од „Патот на ...

Чадиев: Ослободување од плаќање на сметки за вода ...

Уште една серија објави од свиркачи за Аце ...

Ѓорчев: СДС и Заев вршат директен упад врз ...

Напаѓачот на Шекеринска се изјасни за виновен