Кина го промовира најбрзиот воз во светот. Таканаречениот воз – куршум ќе сообраќа на линијата Пекинг – Шангај со брзина од 350 км / ч. Така времето на патување ќе се намали од претходните 6 часа до 4 часа. Вагоните имаат бесплатен интернет, повеќе контакти и USB порти и повеќе простор меѓу седиштата за поголема удобност.Кина има најдолга мрежа на брзи железнички линии во светот – 22.000 km. Меѓутоа, околу една третина од нив не се погодни за возовите – куршуми.
сите 23 | | | веќе видена

„Машкоста“ му го уништи најуспешниот маратон во ...

(ВИДЕО) Георгиевски: Од Гази Баба ќе создадеме ...

Гугл покажа дека Епл е во право

Јовановски: Заев испумпува милиони евра од ...

Делев: Kога е Анѓушев во прашање законите не ...

Попова: СДС ги остави основците без учебници

Трајановски: Унапредување на статусот на младите ...

Смртни закани за член на БЕСА

Андоновски: Направивме многу за Кратово, имаме ...

Танчари со Даунов синдром покажуваат што се можат ...

(ВИДЕО) Богоев: Го враќаме сјајот на Нерези, ...

Научник од Харвард кој доживеал мозочен удар ја ...

СДСМ нема да дава грантови од 10.000 евра за ...

(ВИДЕО) Голема победа на армијата на Асад: На ...

Како изгледаше Лила Филиповска пред 7 години? ...

Само за најхрабрите: Забар сам на себе си извади ...

Се забели и Србија, снегот го покри целиот регион

Груевски: СДСМ води политика на флоскули и празни ...

Богдановиќ: По 50 години ќе ја реконструираме ...

Златен Путин за роденден

Македонската економија е во слободен вртоглав ...

Цеца ги отпеа своите мегахитови со кумановци

Трајковски мора да игра: Два натпревари, два гола ...

Трајковски мора да игра: Два натпревари, два гола ...

Коневски: Ќе го реконструираме булеварот ...

Тоневски: Граѓаните повторно ќе изберат проекти ...

Трпески: Милионерот и вечен кандидат за ...

Супервулканот „Yelloswstone“ наскоро ќе експлодира

Супервулканот „Yelloswstone“ наскоро ќе експлодира

Србин ги „реши“ Србите, а тие му се радуваат ...

Богдановиќ: Мораториум за градби додека не се ...

Евакуација во Њу Орлеанс: Нејт прерасна во ураган

Парче од рајот! Совршена чоколадна пита за само ...

Избегната несреќа: Најголемиот патнички авион ...

Репортажа на РТШ-2 за емитување емисии на ...

Меланија Трамп ги истакна градите на многу важен ...

Нови серии кои ќе ви ги разубават есенските вечери

Нови серии кои ќе ви ги разубават есенските вечери

Нови серии кои ќе ви ги разубават есенските вечери