Во тек е референдумот за собирање на 10 000 потписи за зголемување на породилното отсуство од 8, односно 15 месеци за две и повеќе деца, на 18 месеци. Дали подолгото породилно отсуство ќе донесе повеќе бенефит за жената, поголема акгажираност или ќе ја влоши нејзината положба на пазарот на трудот? Како да се уреди грижата за родителството и да се дојде до подобар модел на породилно отсуство? Во ПРОЦЕС дебатираат Снежана Кузмановска од Граѓанската иницијатива „450 Породилно(Пеленска револуција)“, Марија Савовска од „Акција здруженска“ и Ана Василева од “Бори се женски“.
сите 4 | | | веќе видена

Смртни закани за член на БЕСА

Андоновски: Направивме многу за Кратово, имаме ...

Танчари со Даунов синдром покажуваат што се можат ...

(ВИДЕО) Богоев: Го враќаме сјајот на Нерези, ...

Научник од Харвард кој доживеал мозочен удар ја ...

СДСМ нема да дава грантови од 10.000 евра за ...

(ВИДЕО) Голема победа на армијата на Асад: На ...

Како изгледаше Лила Филиповска пред 7 години? ...

Само за најхрабрите: Забар сам на себе си извади ...

Се забели и Србија, снегот го покри целиот регион

Груевски: СДСМ води политика на флоскули и празни ...

Богдановиќ: По 50 години ќе ја реконструираме ...

Златен Путин за роденден

Македонската економија е во слободен вртоглав ...

Цеца ги отпеа своите мегахитови со кумановци

Трајковски мора да игра: Два натпревари, два гола ...

Трајковски мора да игра: Два натпревари, два гола ...

Коневски: Ќе го реконструираме булеварот ...

Тоневски: Граѓаните повторно ќе изберат проекти ...

Трпески: Милионерот и вечен кандидат за ...

Супервулканот „Yelloswstone“ наскоро ќе експлодира

Супервулканот „Yelloswstone“ наскоро ќе експлодира

Србин ги „реши“ Србите, а тие му се радуваат ...

Богдановиќ: Мораториум за градби додека не се ...

Евакуација во Њу Орлеанс: Нејт прерасна во ураган

Парче од рајот! Совршена чоколадна пита за само ...

Избегната несреќа: Најголемиот патнички авион ...

Репортажа на РТШ-2 за емитување емисии на ...

Меланија Трамп ги истакна градите на многу важен ...

Нови серии кои ќе ви ги разубават есенските вечери

Нови серии кои ќе ви ги разубават есенските вечери

Нови серии кои ќе ви ги разубават есенските вечери

Овие 3 минути ќе ви го скршат срцето! Вистински ...

(ВИДЕО) БУРА ОДНЕСЕ 25 ЖИВОТИ ВО АМЕРИКА: Оди кон ...

(ВИДЕО) БУРА ОДНЕСЕ 25 ЖИВОТИ ВО АМЕРИКА: Оди кон ...

Брз викенд ручек – лесно се прави, брзо се јаде

За најубава сарма и салата: Како се кисели ...

Трајковски го замолчи Торино (Видео)

Свирежи за Пике во Аликанте (ВИДЕО)