Кон крајот на годината забрзување на преговорите, на маса ќе се стави нов предлог, но во вистинско време. Специјалниот претставник на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција , Метју Нимиц со нешто пооптимистички ставови од претходно, дава надеж дека можно е придвижување од мртва точка на моменталната ситуација во однос на проблемот со уставното име на Македонија, со кое Грција има проблем. Нимиц разговарал со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас за текот на преговорите и грчките позиции. Тој во интервју за Независната балканска новинска агенција открива дека климата помеѓу Македонија и Грција е подобрена, но посочува дека и двете страни имаат свои позиции, но разликите можат да се надминат. Двете земји имаат позиции, може да се наречат црвени или сини линии, постојат важни прашања во двете земји, но јас мислам дека се компатибилни… Се надевам дека можеме да ги забрзаме разговорите, започнувајќи од крајот на годинава. Прилично сум решен да го сторам тоа ако двете земји соработуваат. И двете страни ...
сите 126 | | | веќе видена

Илиоски за два проекти за ТППЕ во Битола

Мајка му се заканила: Или ќе играш во напад или ...

Ковачевски за митингот на ВМРО-ДПМНЕ

ТВ НОВА ВО ГРЦИЈА: Димитров, Коѕиас, Бушати и ...

Шаклевски за случајот Смилковско езеро

(ВИДЕО) Јанева: Се сомневаме дека се местеле ...

Наумовска за инфраструктурата

Котевски за инфраструктурата

Со жежок нож пресече шише „кока-кола“

Вељановски: Да укинете награда којашто ја добиле ...

Мурињо ги засилува „ѓаволите“ од Арсенал бесплатно

Истражување: На Македонците најмалку им биле ...

Едноставен, брз и домашен: Капучино колач

(Видео) Жарко Лаушевиќ: Човек никогаш не може да ...

Директорот поставил камери во училиште: Не ни ...

Спасовски од Солун: Нема најави за зголемување на ...

Како да го направите совршеното еспресо?

Спасовски: Нема никакви најави дека ќе се зголеми ...

Насилство го следи Изборниот процес

По смртта на неговата жена, светот му се срушил - ...

Најде отровна змија која беше на работ на смртта, ...

Му пратила селфи на својот брат, а минута подоцна ...

Бајрам: Спасовски не си ја заврши својата работа ...

Пике во Аликанте пречекан со свирежи и „Оди си“ ...

Пике во Аликанте пречекан со свирежи и „Оди си“ ...

Рамчиловиќ: СДС со својата лоша и неуспешна ...

СЈО врши претрес во канцеларијата на екс ...

Расте интересот за германски јазик во Пелагонија

Димитров: Важно е да најдеме прашања што не ...

Знаете ли кој е ова? Никогаш не стана танчер, но ...

Знаете ли кој е ова? Никогаш не стана танчер, но ...

Чадиев: Проект старт-ап бизнис центар за нудење ...

Центарци прашуваат, Богдановиќ одговара: Ќе го ...

Димовски: Црното економско триo Заев, Тевдовски, ...

(ВИДЕО) Шилегов: Ќе се грижиме за ранливите ...

Гелова-Стојанова: Наместо за изградба на ...

Притвор за седуммина од 24 осомничени за ...

СДСМ вечерва на митинзи во Јегуновце и Тетово

Илиоски: Реконструкција и опремување на ...