Ако и се верува на теоријата на заговор, овие семејства веќе со векови владеат со светот. Американската и светската политика ја обележаа неколку “династии“, а ова се петте најмоѓни семејства кои, наводно, владеат со светот. 5 Сенејството Ротшилд Семејството Ротшилд долго врме се сметаат за најбогати во свет. Се проценува дека се сопственици на 500 милијарди долари вредни работи, а некои проценки велет дека управуваат со сто трилијони долари вредни финансии. Од шеесетите години на осумнаесетиот век, откако Мајер Амшел Ротшилд работел со своите пет сина во пет финансиски централи, биле на најважни места во светските финансии. Во 19 век семејството Ротшилд ги зацврснале своите позиции на глобална моќ така што овозможувале финансиска подршка на монархиите и влатите на две страни во војните на Наполеон. Тогашните новини ги опишувале како “советници и финансиери на кралевска Европа и републиканските шефови во Америка“. Во денешно време се плетат теорија на заговор која вели дека Ротшилд го контролира светот преку ...
сите 3 | | | веќе видена

Ехо конкурс за најдобро кратко видео

Петровска со Димитров за конзулска Битола

(ВИДЕО) ПИЛОТ ПРОТИВ БУРА: Едвај го задржал ...

Илиевски: Спроведување на гас до секој дом

Илиоски за топлификација и гасификација

Работодавачите од свои пари да дадат минимална ...

Злоупотребата на субвенциите, ја направи мерката ...

Шаклевски: Заев ќе го продава ЕЛЕМ

Кубачот на Шеќеринска призна вина, бара да не оди ...

Мисајловски: Ѓорче Петров ќе ја направам најубава ...

Аца Лукас во центарот на жестоко насилство - на ...

Крнчевска: Ревитализацијата на Старата битолска ...

Панчевски за ТВ 24: Јанева нема да ме заплаши, ...

Прес конференција на ПОДЕМ

(ВИДЕО) Марин најави изградба на ...

Груевски од Центар: За нови инвестиции, и нови ...

Од денеска стартува законската исплата на ...

Златков за субвенциите

ЕУ го укинува ФМ-радиото и гради ХААРП-постројка ...

ЕУ го укинува ФМ-радиото и гради ХААРП-постројка ...

Најомразената жена на интернет: Шутирала и газела ...

Кралот на Саудиска Арабија имаше мала незгода: ...

Мисајловски: Во Ѓорче Петров во иднина ќе ...

Дебата на пет од кандидатите за градоначалник на ...

(ВИДЕО) Вечерва во „360 Степени“ – соочување на ...

Бетиан Китев: Тиквешкото езеро – туристички бисер ...

Втора генерација Невил во Манчестер јунајтед?

Доделени сертификати на лица со посебни потреби ...

Царовска на доделувањето сертификати за обука за ...

Сите лица кои се дел од ДИК, а имаат судир на ...

После Siri, Alexa и Cortana, и Google воведе ...

Се нижат проблемите во здравството (ВИДЕО)

Јанева не открива дали Панчевски тајните податоци ...

ИВАНОВ: Македонија сака да биде дел од „Патот на ...

Чадиев: Ослободување од плаќање на сметки за вода ...

Уште една серија објави од свиркачи за Аце ...

Ѓорчев: СДС и Заев вршат директен упад врз ...

Напаѓачот на Шекеринска се изјасни за виновен

Шаклевски: На повидок е најголемиот бизнис на ...