Шест луѓе се повредени во повеќе напади со киселина кај еден трговски центар во источен Лондон. Нападот се случил во близина на центарот Стратфорд во Стратфорд. Инцидентот не се смета за терористички чин, рече портпаролот на полицијата. „Неколку луѓе се повредени на различни локации - се верува дека станува збор за шест лица. Чекаме понатамошни детали“-соопшти полицијата во Лондон. Еден човек е уапсен под сомнеж дека предизвикал тешки телесни повреди. Oчевидците раскажаа дека виделе група луѓе што се расправале, а потоа најмалку една жртва чие лице изгледало изобличено од изгореници од киселина. „Имаше засеци околу неговите очи, а тој се обидуваше да ги исплакне со вода“- изјави сведок за Гардијан, опишувајќи дека жртвата и нејзин пријател се обидувале да ја „измијат киселината од лицето“ во тоалетот. Во Обединетото Кралство во последниве години има зголемување на бројот на нападите со киселина. Во јули Владата најави построги казни за ова дело.
сите 9 | | | веќе видена

(Видео) Објавен нов трејлер за „Последниот џедај“

Зад познатиот хит на Силвана Арменулиќ се крие ...

(ВИДЕО) Темелковски: Ќе ги реконструираме ...

Роботи снимија комплетен албум наречен ...

ДИМИТРОВ ДО ЕВРОПРАТЕНИЦИТЕ: Донесовме надеж, ...

Доналд Трамп никогаш нема да ни биде претседател!

Светот ја чека одлуката на Каталонија

Има ли наместени предмети во Кривичниот суд?

Од јануари ќе се зголемат платите на сите ...

Доаѓаат ли подобри времиња за македонскиот фудбал ...

Славниот фудбалер Мауро Икарди во јавност ја ...

Глумецот Кит Харингтон од серијата Game of ...

Адам Сендлер и Мајли Сајрус со емотивна изведба ...

Одложено рочиштето против демири за демолирање на ...

Здравствените работници кубурат: По две бебиња во ...

(ВИДЕО) Царовска: Мора да го искористмие ...

(ВИДЕО) Шилегов: Градиме нов пешачки мост на ...

Стојановска Стефанова: Владините институции мора ...

Замрзнат мјузиклот за Тоше од 100 илјади евра ...

(ВИДЕО) Китев вети изградба на пумпна станица за ...

Арсовски: Институциите под капата на Заев молчат ...

БРУКА! За СДСМ востанието започнало на 11 ...

(ВИДЕО) ДОМ: Да се изврши ревизија на сите ...

(ВИДЕО) ДОМ: Да се изврши ревизија на сите ...

Со Фиќо од Гевгелија до Швајцарија на изложба ...

Погледнете ја приказната на Набиле (17) која со ...

Запознајте го Димитар Новаков, млад гевгеличанец ...

(ВИДЕО) Кирацовски: Во иднина во Битола ќе се ...

Дамчевска: Неспособноста на СДС во здравството е ...

Две години нема инспекција во Казандол

Од почетокот на годинава починале 127 бебиња

ДАЛИ ИНЦИДЕНТИТЕ ГИ ПЛАШАТ ГЛАСАЧИТЕ?: Битката за ...

Почина Ален Чумак: Пред четири децении цела ...

Ќерка транвестит ја иснпирирала својата мајка да ...

(ВИДЕО) Петровски: СДС за само 4 месеци направи ...

Додека Вашингтон и Пјонгјанг водат вербална ...

Неверојатна атмосфера-Топ 10 песни на клубовите ...

Објавен првиот официјален трејлер за новото ...

Австралија го сруши сонот на Сирија за СП: ...