Потписи за независен кандидат за градоначалник, според прегледот објавен од ДИК, собираа по двајца кандидати во Битола и во Охрид, како и во Дојран, Кавадарци, Карпош, Куманово, Македонски Брод, Неготино, Пробиштип, Радовиш, Струга, во Центар и други 12 општини. Потписи се собираа и за 48 листи за советници, а најмногу 12 во Македонски Брод, четири во Петровец и три во Радовиш. До 9 септември на полноќ советнички листи и кандидатури за градоначалници ќе поднесуваат и партиите, а до тогаш трае и јавниот увид во Избирачкиот список. Од 21 август до вчера увид во Избирачкиот список направиле над 16 илјади лица. СДСМ соопшти дел од имињата со кои ќе ја трча градоначалничката трка, политичките ривали од ВМРО-ДПМНЕ остануваат со петте досега потврдени кандидати, за преостанатите се зборува неофицијално. Социјалдемократите ќе се обидат да го освојат Скопје со Петре Шилегов, кој ќе има тешка задача во дуелот со актуелниот татко на градот Коце Трајановски. Од скопските општини, СДСМ во Аеродром ќе го кандидира Златко ...
сите 78 | | | веќе видена

Дали автомобилите ќе ги купуваме како мобилните ...

Пецаков: Дадениот збор е најважна работа, ...

Два гола и црвен за Несторовски (ВИДЕО)

Замислете општество во кое не постојат половите

Замислете општество во кое не постојат половите

Вовед во „Codex Seraphinianus“, најчудната книга ...

Најдобрите паметни телефони во светот

Најдобрите паметни телефони во светот

Најдобрите паметни телефони во светот

ВМРО ДПМНЕ: Македонија пред рецесија заради ...

Во Гватемала се подготвува чоколадо по рецепт ...

Курдите прогласија независност и слават на ...

Курдите прогласија независност и слават на ...

Почнува инвестициски циклус од 20 милиони евра во ...

СДСМ кампањата ја старуваше од Битола

СДСМ кампањата ја старуваше од Битола

Алијанса за Албанците во митинг во Тетово, ДУИ ...

ВМРО-ДПМНЕ кампањата ја стартуваше од Охрид

Тесла модел 3 на прв поглед ветува многу (ВИДЕО)

ХОРОР ФИЛМ НА НОВА СЕАД ИБИЦА КУРТОН ТВ: ...

(ВИДЕО) „Завидлива“ саботажа

Заев од Ресен: Криминалната ера на Груевски ...

Отишла на лекар поради огромната циста на ...

(ВИДЕО) Топ моделите повторно на сцена во чест на ...

Лаказет сам го совлада Вест Бромвич Албион

Спасовски: Докажавме како се работи во интерес на ...

Бетис лесно го реши Леванте, Барди трчаше цел час

Коце Трајановски најави нови паркови

Шилегов: Обезбедуваме живот во Скопје за сите

Кое е момчето што го сопре Меси, а потоа одби да ...

Кое е момчето што го сопре Меси, а потоа одби да ...

Ексклузивно интервју со Горан Николовски, ...

Suzuki Swift Sport :: Полесен, поостар, побрз

Со потпис се обврзаа и си подадоа рака за фер ...

Миновски: Ќе го намалиме увозот на електрична ...

Домашни чајни кекси кои ќе ги обожавате!

(ВИДЕО) Пренос во живо од Митингот на СДСМ во ...

Вечерно Кино: Ken Block и Toyo Tires ја ...

Несторовски тресе мрежи и втората лига (Видео)