По тој повод агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги оддржа регионална конференција. За да се гантира плурализмот и независноста на медиумите не е доволна само соодветна правна рамка, туку треба да се работи и да се инвестира и во човечки ресурси изјави Зоран Трајчевски, директорот на агенцијата. Според преставници од балканските регулаторни тела Македонија има едно од најдобрите регулаторни тела за медиуми на балканот. Независноста пак на медиумите не зависи само од регулаторот, туку и од самите медиуми, е оценката на преставниците. – Еден од мотивите на нашите агенции е да им помогнеме на медиумите во што поголем степен да бидат професионални и независни, но тоа во многу зависи од медиумите. Не е доволно само регулаторот да помага, туку мора и медиумите самите да работат на тоа. Се работи за долг процес имајќи предвид каква е историјата на сите наши држави. Нема доволно развиена култура за слобода на медиумите така што мислам дека тоа е процес кој во следниот период ќе го има својот финиш, многу ...
сите 13 | | | веќе видена

Два гола и црвен за Несторовски (ВИДЕО)

Замислете општество во кое не постојат половите

Замислете општество во кое не постојат половите

Вовед во „Codex Seraphinianus“, најчудната книга ...

Најдобрите паметни телефони во светот

Најдобрите паметни телефони во светот

Најдобрите паметни телефони во светот

ВМРО ДПМНЕ: Македонија пред рецесија заради ...

Во Гватемала се подготвува чоколадо по рецепт ...

Курдите прогласија независност и слават на ...

Курдите прогласија независност и слават на ...

Почнува инвестициски циклус од 20 милиони евра во ...

СДСМ кампањата ја старуваше од Битола

СДСМ кампањата ја старуваше од Битола

Алијанса за Албанците во митинг во Тетово, ДУИ ...

ВМРО-ДПМНЕ кампањата ја стартуваше од Охрид

Тесла модел 3 на прв поглед ветува многу (ВИДЕО)

ХОРОР ФИЛМ НА НОВА СЕАД ИБИЦА КУРТОН ТВ: ...

(ВИДЕО) „Завидлива“ саботажа

Заев од Ресен: Криминалната ера на Груевски ...

Отишла на лекар поради огромната циста на ...

(ВИДЕО) Топ моделите повторно на сцена во чест на ...

Лаказет сам го совлада Вест Бромвич Албион

Спасовски: Докажавме како се работи во интерес на ...

Бетис лесно го реши Леванте, Барди трчаше цел час

Коце Трајановски најави нови паркови

Шилегов: Обезбедуваме живот во Скопје за сите

Кое е момчето што го сопре Меси, а потоа одби да ...

Кое е момчето што го сопре Меси, а потоа одби да ...

Ексклузивно интервју со Горан Николовски, ...

Suzuki Swift Sport :: Полесен, поостар, побрз

Со потпис се обврзаа и си подадоа рака за фер ...

Миновски: Ќе го намалиме увозот на електрична ...

Домашни чајни кекси кои ќе ги обожавате!

(ВИДЕО) Пренос во живо од Митингот на СДСМ во ...

Вечерно Кино: Ken Block и Toyo Tires ја ...

Несторовски тресе мрежи и втората лига (Видео)

Поминете го претстојниот викенд со Outlast, Depth ...

Поминете го претстојниот викенд со Outlast, Depth ...