Повеќе претставници на регулаторни тела од регионот денеска на заедничка. Завршната оценка е дека се уште не е развиена културата на слобода на медиумите. Директорот на агенцијата, Зоран Трајчевски, со позитивен осврт на досегашната работа на оваа институција во изминатите 20 години. Вели, агенцијата и понатаму ќе ги поттикнува медиумите да се држат до новинарските стандарди. Укинувањето на радиодифузната такса и финансирањето од буџетот ќе доведе до нарушување на независноста на агенцијата, дополнува Трајчевски. - Укинувањето на радиодифузната такса и финансирањето од Буџетот значи тотално рушење на независноста на институцијата и ставање под капата на Владата. Ако постоела таква пракса ќе била применета и во другите европски земји. Ова е популистички чин со којшто сакаат да се исполнат предизборни ветувања, за жал и на опозицијата и на позицијата, не водејќи притоа сметка дека се уништува функционирањето на Агенцијата, која претходните 20 години, поради финансиската независност, можеше да ја врши улогата ...
сите 19 | | | веќе видена

Куче или кокошка - ова е преслатко куче, но ...

Не)транспарентност на комисијата за спречување на ...

Јанева : Апсолутно не е одземен клучот од домот ...

Интервју со Јорго Огненовски- кандидат за ...

Вистинска животна приказна: Како настанала ...

Чија е одговорноста за грешки во изградбата на ...

Шефовите на дипломатиите на Шведска и Финска во ...

Што ќе се случи со владиниот „мерцедес“ вреден ...

Самит 100: Балканските градови ќе се поврзуваат ...

Што да прави кралот кога златните скали ќе се ...

Локални избори 2017: Дебата со Марија Џонс и ...

Прво место за учениците од ОУ „Климент Охридски“ ...

И Пелагонија под лупа за доделувањето државно ...

Чулакоски: Потребен е закон за РЕК

Илиоски: Изградба на пречистителна станица за ...

Градежниот факултет се амнестира од одговорност ...

Николовски во посета на Агенцијата за земјоделие

ВИДЕО Заев: Родовите перспективи се дел од ...

Шаклевски: Заев ги брка инвеститорите

(ВИДЕО) Китев: Гасификацијата еден од ...

Петровска за младите во Битола

Уапсен милионер , кој се противи на укинувањето ...

Корлевски за лажните ветувања на ВМРО-ДПМНЕ за ...

ФЧЕРАШНИ НОВОСТИ: Нов бренд на чоколада на нашиот ...

Христовска: СДС се прави газда на туѓ имот

СДСМ за инфраструктурата во Бадембалари

Петровска повика на локални промени во Битола

Зa „Монструм“ немало докази, морало да се најде ...

Димитров не коментира шпекулации – Дали Владата ...

Котевски за инфраструктурата

(АУДИО) Амди Бајрам дели откази на вработени ...

Документ „Пет ветувања за тетовци“, само тројца ...

Борбата против корупцијата е во криза, ваква ...

Коѕиас повтори дека ќе има ревизија на учебниците ...

Новинарката Анета Шијакова докторираше на ФИКТ

Младенци загинале на денот на венчавката, ...

Како се добиваат избори без пари ?

За Јанева, снимањето на Панчевски е за ...

(ВИДЕО) Николовски: Капацитетите на АПРЗ ќе се ...